Zvládněte ústní zkoušení bez problému. Pomůže řeč těla a kreativita
Barbora Milotová
28. 1. 2013
Ústnímu zkoušení se nevyhne žádný student. Perné chvilky před tabulí ale mají své výhody. Naučte se využít situace ve svůj prospěch a vyhrát nad nervozitou. Přinášíme tipy, jak zahnat strach ze zkoušení.
Pro někoho výhra, pro jiného noční můra. Ústní zkoušení umožňuje studentům improvizovat a lépe vyjádřit své myšlenky. Pokud ale patříte mezi trémisty a představa vystupování před větším počtem posluchačů vás děsí, můžete narazit.
Každá zkouška je jedinečná
Každý učitel je originál a k ústnímu zkoušení přistupuje svou vlastní formou. V nejlepším případě učitel zkouší stejně jako u ústní části maturity. To studentům ušetří zbytečný stres z toho, jak se mají u zkoušky dospělosti vyjadřovat.
Stále bohužel existují učitelé, kteří vyžadují odříkávání slovo od slova z poznámek. Student je připraven o možnost kreativního myšlení a rozvoje svých nápadů. Nemůže příklady uvádět v praxi a nikdy se nenaučí improvizovat.
Většina kantorů jde zlatou střední cestou. Umožní vám podrobně vysvětlit problematiku a přistoupit k ní s kritickým myšlením. Toho by měli využít především ti, kterým dělá problém písemné vyjadřování a potřebují jádro věci okecat.
Předejděte zbytečné nervozitě
„Velká část studentů je stále, úplně zbytečně, u zkoušení nervózní. Tomu lze ale snadno předejít,“ radí výchovná poradkyně Ludmila. „Stačí se zhluboka nadechnout a hlavně nepropadat panice. Buďte uvolnění a představujte si, že o nic nejde. V nejhorším případě dostanete za pět, z toho se svět nezboří. I když nic neumíte, neztrácejte chladnou hlavu. Snažte se vzpomenout si na výklad učitele. Nedejte na sobě znát, že jste nervózní. Učiteli dáte najevo, že vás vytáhl nepřipraveného.“
- Před hodinou se napijte vody
- Zhluboka dýchejte a nepropadejte sebedestruktivním myšlenkám
- Přesvědčte sami sebe, že o nic nejde
- Říkejte si, že si známku můžete kdykoliv opravit
- Zůstaňte uvolnění a s chladnou hlavou
Pokud patříte mezi ty, kteří mají paniku z publika, nezoufejte. Existuje několik ověřených tipů, které vám pomohou strach překonat. Uvědomte si, že publikum s vámi soucítí. Nikdo do vás nebude rýpat ani napadat vaše myšlenky. Pokud se stane, že budete mít okno, nikdo se vám smát nebude. Je totiž možné, že ostatní jsou na tom stejně.
Udržujte oční kontakt
Vyhledejte v publiku oční kontakt s jednou osobou, ke které chováte důvěru. Pokud vám to nevyhovuje, dívejte se z okna či na jeden bod na stěně. Přicházíte tím ale o možnost sledovat učitelův výraz, ze kterého lze vyčíst, jestli jdete správnou cestou, nebo mluvíte o něčem úplně jiném.
Nemějte ruce v kapsách, ale uvolněně podél těla. Uvolněný postoj povede k uvolnění myšlenek a nápadů.
„Už z chůze, jakou přijde žák před tabuli poznám, jestli se učil. Řeč těla říká o člověku hodně,“ upozorňuje učitel z plzeňského gymnázia. Nedejte šanci uhodnout ostatním, v jaké situaci vás zastihli. Převezměte nad sebou větší kontrolu.
Výhody a nevýhody ústního zkoušení
Při ústním zkoušení se studenti učí lépe vyjadřovat a vyvozovat další informace. Zároveň budou připraveni vystupovat před publikem a ovládat svou nervozitu. Velkým plusem je, že vás učitel může opravit a navést správným směrem. Toho se v testu nedočkáte.
Dává prostor i kreativitě. Každému se totiž stane, že nic neumí, a tak jednoduše střílí od boku.
Velkou nevýhodou je ale občasná subjektivita v hodnocení výkonu studenta. Pokud nejste učitelův oblíbenec, může se stát, že se to projeví na známce. Od toho jste v testu díky bodové stupnici chráněni. V takovém případě se ale nebojte ozvat a chtějte přesné vysvětlení své známky. Máte právo na objektivitu a stejný metr.
Příprava na život
Další mínus se vztahuje na studenty, kteří sice látku zvládnou, ale neumí se vyjádřit. Do problematiky se snadno zamotají a, pokud nemá kantor soucit, zbydou jim oči pro pláč.
Berte ústní zkoušení jako přípravu do života a možnost vyjádřit svůj názor na věc. Nebojte se více prosazovat a ukázat učiteli, že i bez nadrcených poznámek lze látce porozumět.