Menu
StudentMag
Studentský život

Známe 8 výhod vysoké školy, o kterých se vám na střední mohlo jen zdát

Redakce

Redakce

3. 9. 2014

Pokud jste se na střední škole cítili nesví kvůli svazujícím pravidlům, na vysoké se vám bude líbit. Nikdo vám nebude kontrolovat přezůvky ani podpisy rodičů v omluvném listu. Budete mnohem svobodnější, ale také zodpovědnější sami za sebe.

Na vysoké škole už nejste dětmi, na něž personál neustále dohlíží. Své štěstí máte plně ve svých rukou a s ním i neobyčejnou míru volnosti. Podívejte se na přehled věcí, které jste na střední škole nemohli a na vysoké ano.

1. Přijít do školy pozdě

Také se vám stávalo, že jste ráno vešli do třídy jen chvilku po zvonění a vaše jméno už se nesmazatelně vyjímalo v třídnici? Na vysokoškolskou přednášku se můžete potichu vplížit a vyučující to obvykle přejdou bez povšimnutí. Nevyužívejte ale jejich shovívavosti přespříliš. Není třeba na sebe upozorňovat tím, že chodíte stále pozdě.

2. Nepřijít do školy vůbec

Ano, i to je možné. Docházka na přednášky není povinná, na seminářích a cvičeních může být i nemusí. Výjimkou není ani to, že si vaši účast při výuce nezapisuje nikdo. V takovém případě je jen na vás, zdali do školy chodíte, nebo se tam objevíte až při psaní závěrečného testu.

3. Nenosit omluvenky

Vynecháte-li několikrát seminář, na němž si vyučující píše docházku, nic se nestane. Na každém předmětu máte zpravidla tři povolené absence, které nemusíte nijak dokládat.

4. Dlouho spát

Po roce na vysoké škole nebudete věřit tomu, že jste ještě nedávno vstávali pět dní v týdnu a deset měsíců v roce o půl sedmé nebo ještě dřív. Začíná-li vám výuka v jedenáct nebo dokonce až po obědě, není třeba nařizovat budík na nelidskou hodinu. Spánek je zdravý, tak proč si ho nedopřát do sytosti, že?

5. Nenosit přezůvky

Potupnou chvíli, kdy třídní učitelka odhalí vaše nevhodné obutí a uprostřed hodiny vás pošle do šatny, na vysoké škole nezažijete. Naopak časem zjistíte, že i přezůvky měly svoje výhody. Ne vždy je totiž příjemné strávit celý den v uzavřených botách.

6. Mít volné pátky. A někdy i pondělky nebo čtvrtky

Chodit do školy od pondělí do pátku? To se na vysoké brzy odnaučíte. Rozvrh pro první semestr nebo ročník bývá sice daný, ale pak už si jej většinou sestavujete sami. Podaří-li se vám vměstnat všechny předměty do tří dnů, čeká vás každý týden příjemný čtyřdenní víkend!

7. Začít se učit až po Vánocích

Každodenní středoškolský rituál, kdy učitel listuje notesem a vy s obavou sledujete, jestli se jeho pohled nezastaví na vašem jméně, je na vysoké škole minulostí. Spíše se může stát, že po vás celý semestr nikdo nic chtít nebude a všechny testy se nahromadí až na závěr.

Učení tedy můžete odkládat téměř do nekonečna, ale s blížícím se zkouškovým obdobím vám to na klidu nepřidá. Výhodnější je neztrácet niť a občas nakouknout do poznámek i v průběhu semestru. Zvlášť pokud jde o látku, která je náročnější na pochopení.

8. Mít čtyřměsíční prázdniny

Přičtete-li k prázdninám i zkouškové období, strávíte v létě mimo posluchárny celé čtyři měsíce. Zkouškové má sice k volnému času daleko, ale čím dříve zkoušky zvládnete, tím déle si budete užívat letní radovánky!

Text jsme samozřejmě napsali s nadsázkou a nechceme vás nabádat, abyste na vysoké škole zlenivěli. Svoboda rozhodování tu ale je a je jen na vás, jak s ní naložíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Známe 8 výhod vysoké školy, o kterých se vám na střední mohlo jen zdát