S kterými jazyky se na trhu práce uchytíte nejspíše? Britská studie z roku 2013 tvrdí, že velké evropské jazyky jako francouzština či němčina už tak podstatné nejsou. Předběhla je arabština a čínština.
Autoři studie s názvem Jazyky pro budoucnost se pokusili analyzovat ekonomické, politické a kulturní faktory a vytvořili tak žebříček jazyků, které budou v příštích dvaceti letech nejperspektivnější. Ve studii není zahrnuta angličtina, vzhledem k jejímu britskému původu.
1. Španělština
Španělština je jeden z nejrozšířenějších jazyků ve světě. Je úředním jazykem nejen ve Španělsku, ale i ve státech Jižní a Střední Ameriky, například v Mexiku, Argentině či Kolumbii.
Španělština dnes zažívá znatelnou expanzi především v kultuře mladých lidí a tvoří tak opozici vůči silně zakořeněné anglosaské kultuře.
2. Arabština
Arabština je úředním jazykem především v severní Africe a Asii. Perspektivnost přisuzovaná právě arabštině může být překvapující, ale má své opodstatnění. Ekonomika arabských států neustále expanduje a například pro britské zboží jsou tyto státy stále větším odbytištěm.
3. Francouzština
Tímto románským jazykem se domluvíte nejen ve Francii, Švýcarsku, Belgii a Kanadě, ale také v mnoha zemích Afriky. Francie má nejen v Evropě velké zastoupení svých firem. Například belgický Brusel je sídlem mnoha institucí Evropské unie. Francouzštinu jako když najdete, pokud se hodláte angažovat právě v těchto organizacích.
4. Obecná (standardní) čínština
Obecná čínština, nesprávně také nazývána mandarínština, je úředním jazykem Čínské lidové republiky.
Je všeobecně známo, že v současné čínštině existuje velké množství dialektů, což je poněkud problematické. Pro standardní účely ekonomických společností se proto používá nejčastěji angličtina. Odhaduje se však, že s rychle rostoucím počtem obyvatel a expandující ekonomikou Číny se stále více vyplatí učit se čínsky.
5. Němčina
Právě pro Českou republiku, jejíž historie i současnost je tolik spojena právě s Německem, je německý jazyk stále klíčovým. Jeho znalost ocení především studenti humanitních oborů jako je historiografie a sociologie, jež mají právě německé kořeny.
V Evropě je němčina druhým nejrozšířenějším jazykem po ruštině a domluvíte se s ním i v Namibii.