Rozhodujete se, kam dál po střední škole? Pomoci by vám mohl přehled těch nejžádanějších profesí: ať už v tom smyslu, že se vám některá z nich zalíbí, nebo se naopak rozhodnete, že na tohle rozhodně nemáte. Následující povolání jsou dnes mezi mladými velmi populární.
Není velkým překvapením, že na předních příčkách nejlépe placených a nejperspektivnějších profesí se nachází zaměstnání v oboru IT a lékařství.
1. Vývojář softwaru
Takový zaměstnanec vytváří programové vybavení, tedy software pro PC a mobilní telefony. Náplň práce je z části totožná jako u programátorů, vývojáři však navíc navrhují aplikace a jejich design a plní úkoly spojené s vedením celého projektu.
Abyste se mohli stát takovým vývojářem, požaduje většina firem především praxi a dostatečnou znalost daného programovacího jazyka. Vysoká škola je samozřejmě výhodou a povětšinou i počátkem získávání zkušeností a praxe.
Platové ohodnocení je nadstandardní, dosahuje až 80 tisíc korun.
2. Systémový analytik
Hlavním úkolem systémového analytika je projektovat a uvádět do provozu počítačové systémy pro přenos a zpracování informací. Analyzuje požadavky a podmínky uživatelů a na základě těchto analýz zadává práci programátorům. Vysoká škola s magisterským diplomem je vyžadována u většiny firem.
V České republice si systémový analytik může vydělat až 70 tisíc korun.
3. Lékaři a pracovníci ve zdravotnictví
V mnoha oblastech České republiky je lékařů nedostatek, mnozí pracují přesčas, a proto je o lékaře a mladé doktorandy velký zájem. K letošnímu roku si dokonce v mzdové oblasti polepšili a dotahují ekonomy i právníky.
V roce 2013 činila průměrná měsíční mzda zubařů a lékařů bezmála 61 tisíc korun, u všeobecných sester a porodních asistentek 29 tisíc korun.
4. Marketingový analytik
Hlavní náplní takového člověka je tvorba obchodní a marketingové strategie pro danou společnost. Na základě průzkumu a analýzy trhu zajišťuje úspěšný vstup služeb či výrobků na trh. Marketingový analytik vyhodnocuje aktuální trendy na trhu, vyhledává nové příležitosti a často reprezentuje firmu. Požadováno je vzdělání v oboru managementu a ekonomiky.
Platové ohodnocení je se velmi různí, obecně lze říci, že je mírně nadprůměrné.
5. Finanční poradce
Finanční poradce je člověk, který je svým klientům schopen poradit v peněžní oblasti. Jeho prací je udělat klientovi rozbor jeho finanční situace a na základě znalostí služeb produktů bank a pojišťoven pro něj vytvořit adekvátní plán.
Abyste se mohli stát poradcem, rozhodně se vyplatí vzdělání v oboru. Mnoho společností také nabízí několikaměsíční kurzy, kde vás do problematiky zasvětí, avšak i v tomto případě projdou výběrovým řízením zpravidla ti, kteří již absolvovali vzdělání v oboru finančnictví.
Většina finančních poradců je placená z provizí za prodej finančních produktů. Průměrná mzda v této oblasti se pohybuje kolem 35 tisíc korun, vydělat si však můžete až 70 tisíc měsíčně.