Známe 4 nejlepší VŠ, kde lze studovat literaturu. Vedou veřejné školy
Vendula Pazderová
28. 11. 2017
Pokud vás na střední škole bavily hodiny češtiny, zvažte možnost studia literatury. Předmět, který vás provází od první třídy, totiž lze studovat i na vysokých školách. Které z univerzit ve výuce literatury vedou?
Toužíte-li po oboru zabývajícím se výhradně světovou literaturou, budete zklamáni. Takový není. Pokud chcete studovat zahraniční literaturu, je třeba se přihlásit na filologické obory, které najdete na většině filozofických fakult. Jmenují se například Francouzská filologie nebo Francouzský jazyk a literatura.
Studenti zajímající se o literaturu obvykle míří na následující tříleté bakalářské obory, které spadají pod filozofické fakulty jednotlivých univerzit.
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Obor Český jazyk a literatura najdete ve filologické sekci filozofické fakulty. Lze ho studovat v jednooborové i v dvouoborové podobě. V dvouoborové formě je kombinovatelný se všemi ostatními obory bakalářského studia. Po získání bakalářského titulu máte možnost pokračovat v navazujícím magisterském oboru, nebo se přihlásit na učitelství českého jazyka pro střední školy.
Uchazeči o studium absolvují dvě písemné zkoušky, jednu z českého jazyka a druhou z české a světové literatury.
V minulém akademickém roce se na tento obor přihlásilo celkem 611 uchzačů, z toho jich bylo přijato pouze 155. Zato se ale Univerzita Karlova pyšní nízkou nezaměstnaností: bez práce je pouze 2,9 procent absolventů.
Absolventi filologických oborů mohou působit v médiích, nakladatelstvích a jiných kulturních institucích, ve státní správě i soukromém sektoru jako odborní pracovníci – žurnalisté, redaktoři, tiskoví mluvčí, korektoři a podobně.
Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Na Masarykově univerzitě se obor jmenuje opět Český jazyk a literatura. Stejně jako v Praze ho lze studovat jednooborově i dvouoborově, je ale kombinovatelný jen s jinými filologicky zaměřenými obory. Pokud se v průběhu studia rozhodnete pro učitelskou profesi, stačí vystudovat navazující magisterský obor.
U přijímacích zkoušek se píše test studijních předpokladů (TSP), který prověřuje uchazečovo numerické, symbolické, analytické, kritické a verbální myšlení. Dále testuje kulturní přehled a prostorovou představivost. TSP si můžete napsat 4. a 5. května v Brně nebo 4. května v Bratislavě.
Minulý rok se na Český jazyk a literaturu na Masarykově univerzitě hlásilo 464 uchazečů, z toho bylo přijato 335. Dostat se na Masarykovu univerzitu je tedy snazší, ale hůř se po ní uplatníte. Nezaměstnaných absolventů je 8,4 procent.
Literární akademie Josefa Škvoreckého v Praze
Další možností je soukromá Literární akademie Josefa Škvoreckého. Nabízí dva bakalářské obory: Literární tvorbu nebo Mediální tvorbu. Pro přijetí je třeba si projít talentovou zkouškou a ústním pohovorem. U Literární tvorby je za talentovou zkoušku považována ukázka vlastního uměleckého textu. U Mediální tvorby v den talentové zkoušky shlédnete několik audiovizuálních děl a následně o nich napíšete analytickou práci.
V minulém roce bylo u přijímacích zkoušek úspěšných 91,5 procent uchazečů a podle dostupných informací uplatnění nachází všichni absolventi. Za studium na Literární akademii si ale budete muset připlatit. Jeden akademický rok stojí 60.000 korun.
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Na Univerzitě Palackého je možné studovat obor Česká filologie, a to jak v jednooborové, tak dvouoborové formě. Dvouoborově je kombinovatelný se všemi obory bakalářského studia, které spadají pod Filozofickou fakultu, Fakultu tělesné kultury, Cyrilometodějskou teologickou fakultu nebo Pedagogickou fakultu.
U přijímacích zkoušek absolvujete test předpokladů ke studiu s důrazem na orientaci v kulturní oblasti a humanitních a sociálněvědných disciplínách.
Úspěšnost uchazečů se pohybuje okolo 59 procent. Nezaměstnanost absolventů je 6,5 procent – tedy něco mezi nezaměstnaností absolventů Univerzity Karlovy a Masarykovy Univerzity.