Když se řekne medik, spousta lidí si představí šprta s brejličkama, kruhy pod očima a nosem věčně zabořeným do knih. To už ovšem dávno neplatí. Medicínu v dnešní době studuje široká paleta lidí, mezi kterými si každý najde svojí krevní skupinu. Vyskytují se tam šprti, flákači, nerdi, sportovci, zkrátka jedinci všech druhů, které mají rozlišné zájmy. Některé věci jsou ale více či méně typické. Jak tedy tráví své dny průměrný medik?
Život studenta medicíny = Večery nad knihou
Studium tvoří velkou porci medikova života. Většina praktik má 100% docházku, do toho různé praxe, přednášky a samozřejmě domácí samostudium. I to ovšem skýtá spoustu zajímavých a krásných věcí, zvlášť pokud jste si lékařskou fakultu vybrali kvůli tomu, že vás baví chemie anebo biologie. V tom případě se ve skoro každém předmětu dá najít něco, co vás chytne a zaujme. Například v královské disciplíně anatomii vás nemusí brát biflování cév, ale užijete si objevování tajemství centrálního nervového systému. Možná zjistíte, že vás baví růžovo-fialový svět histologie anebo fascinující pochody lidského těla. A až se dostanete k pacientům, to teprve bude změna! Konečně převedete své teoretické znalosti do praxe a uvidíte, že ty chvíle zoufalství nad těžkou látkou k něčemu byly. A díky tomu pro vás to nezbytné učení bude o něco hezčí. Protože když studujete něco, co vás baví a má smysl, tak to hned jde lépe.
Nicméně, lékařská fakulta se nerovná jenom studium, i když si to mnoho lidí myslí.
Žádný volný čas? Ale kdeže
Však už jste to možná také slyšeli: „Nechoď na medicínu! Šest let se budeš jenom učit a nebudeš mít život!“ Co je na tom pravdy? Skoro nic. Ano, medicína je časově velmi náročná škola a v relativně krátkém horizontu se po vás bude vyžadovat mnoho znalostí, takže učením strávíte víc než hodinu týdně. Zároveň ale budete mít dostatek prostoru pro své zájmy a setkání s kamarády. Je to jen o tom, jaké si to uděláte. Na lékařských fakultách je spousta zdatných sportovců, kteří dokáží skloubit náročné tréninky, závody, školu, párty i spánek. A věřte, že vy něco podobného zvládnete taky. A nemusíte se přitom věnovat jenom svým koníčkům.
Studium medicíny: na každém předmětu vypadne několik lidí, říká medička
Mimoškolní aktivity studenta medicíny
Během studia si budete moct vybrat ze široké nabídky vedlejších činností, které se můžou, ale nemusí pojit s vaším vzděláváním. Spoustu takových akcí nabízí mezinárodní organizace studentů medicíny IFMSA, do jejíchž řad se lze přidat už v prvním ročníku. Můžete studentům středních škol rozšiřovat obzory ohledně pohlavních chorob a metod kontracepce v rámci sexuologického školení, ukazovat dětem, že se nemusí bát doktorů pod záštitou programu Nemocnice pro medvídky anebo pořádat pro své spolužáky promítání a přednášky. A je toho samozřejmě ještě víc! Za svojí aktivitu získáváte body, díky kterým můžete vyrazit na stáž do zahraničí, což je obrovská zkušenost k nezaplacení.
Pokud vás tohle nezaujalo, ale jste sportovní typ, můžete vaši fakultu reprezentovat v některém ze sportů. Oblíbený je především hokej, kdy se jezdí na zápasy proti týmům ostatních zemí, ale na výběr toho je víc. Další vyžití už se liší fakultu od fakulty – proto neváhejte a poptejte se. Třeba najdete svojí srdeční záležitost, které budete chtít věnovat svůj volný čas. A nemusí to být ani součást fakultních spolků, hledat můžete i mezi neziskovými organizacemi nebo obejít nemocnice a připravovat se na budoucí specializaci.
Jak se z medicíny zbláznit jen částečně. Dodržujte tyto zásady
Když pařit, tak s mediky
Párty jsou nezbytnou součástí studentského života, a ty medické bývají hodně divoké. Nemusíte se tedy bát, že byste o to přišli. Vzhledem ke spoustě testů je při studiu medicíny pořád co slavit. Bývají welcome párty, popitevní párty, půlení mediků i zubařů (tedy, že medici 4. ročníku a zubaři 3. ročníku za sebou mají půlku studia) a další. Zároveň se ale všech akcí drží i punc určité organizovanosti a dobrého programu, s kterým si pořadatelé dají záležet.
Život medika se zkrátka může skládat z mnoha věcí, z nichž některé ani nebyly pořádně zmíněny. Jaká je ta vaše?