Pro většinu studentů je mnohdy jedinou cestou pro život ve větším městě spolubydlení. Jenže, jak si na pár metrech čtverečních vytvořit prostor pro spánek, studium, práci i zábavu? Inspirujte se praktickými tipy jak pro spolubydlení, tak miniaturní garsonky.
Říká se, že v jednoduchosti je krása a tohle pořekadlo platí při zařizování studentského pokoje dvojnásob. Na pár metrech čtverečních je totiž obzvlášť důležité oprostit od zbytečností, které vám zahlcují místo v pokoji.
Využijte každý centimetr
Buďte nápadití a využijte každé volné místo pro ukládání vašich studentských nezbytností. Rohové police najdou využití v každém prázdném koutu a pokud má váš pokoj vysoké stropy, na stěny přitlučte nejen obrazy, ale také poličky. Můžete na ně uskladnit knihy, úložné boxy se sezónním oblečením i pokojové rostliny. Police navíc v pokoji působí daleko vzdušnějším dojmem než knihovna nebo skříně. Dveře pak zase můžete využít na zavěšení kabelek, pásků nebo šperků. Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, rozhodně volte rozkládací sedačku s úložným prostorem.
Tip: Úložné boxy vybírejte vždy takové, které mají pěkný vzor a dají se skládat na sebe.
Variabilní kousky mají zelenou
Abyste i z toho nejmenšího prostoru dokázali vytěžit maximum, zařiďte ho nábytkem s flexibilním využitím. Třeba taková variabilní podnožka může mít hned tři využití – do jejích útrob schováte deky nebo časopisy, ale zároveň ji můžete využít jako malý konferenční stolek a s měkkým podsedákem zase jako taburet.
Tipy, jak si vybavit pokoj levně a ekologicky
Ať už se stěhujete od rodičů, nebo z kolejí do prvního podnájmu se spolužáky, domov jde hravě zařídit i za pár korun. Stačí jen vědět, kde hledat. Třeba na Facebooku najdete desítky takzvaných „swapujících“ skupin, kde s trochou štěstí najdete skvělé kousky za hubičku – postelí počínaje a stylovými lampami konče. Princip nákupu v těchto skupinách je prostý. Jednoduše vyměníte něco za něco. Recyklované kousky jsou navíc osobité a stejně tak pokoje s nimi zařízené.