Ženy a IT. Proč by se dívky neměly bát studia technologických škol
Redakce
11. 11. 2017
Že jsou technologické obory pouze pro muže? Ale no tak! Pravda, na takových školách obvykle něžné pohlaví stojí proti početné mužské přesile, ale o čem to vypovídá? Mají snad ženy strach nastoupit na studium technologického oboru? Tenhle článek je pro vás, holky. Pro vás, které nad takovým studium uvažujete, ale váháte, jestli je to správná volba.
Málokdo ví, že to byly právě ženy, které utvořily IT svět do podoby, v jaké ho známe dnes. O čem je řeč?
Ženy a zásadní IT objevy
Tak například základy programování vytvořila anglická baronka jménem Ada Lovelace, dcera známého básníka George Gordona Byrona.
A co taková Wi-fi, bez které by si většina lidí svůj život už ani nedokázala představit? Ano, i tento nápad pochází ze ženské hlavy. Jmenovala se Hedy Lamarr a byla to hollywoodská herečka, která se proslavila jako první nahá dívka na filmovém plátně. Během 2. světové války vynalezla společně se svým přítelem technologii přeskakující frekvence. Díky této technologii nemohly německé ponorky detekovat radiový signál a raketové trajektorie.
Původně vojenská technologie dala později za vznik samozřejmých vychytávek dnešní doby – ať už je to zmíněná Wi-Fi, nebo Bluetooth a GPS.
Nejdříve trochu té statistiky
Podle dat Českého statistického úřadu byl loni podíl žen zaměstnaných v IT oborech pouhých 7 %.
V porovnání s Evropou to není o moc lepší. Podle Eurostatu je podíl českých studentek IT oborů mezi evropskými státy na 5. místě. Podíl žen pracujících v IT České republice vysloužilo bídné předposlední místo.
Poněkud zarážející je potom fakt, že se podíl žen pracujících v IT od roku 1995 v ČR snížil.
Ach, ty předsudky
Předsudky, předsudky a zase předsudky. Přesně to je jedním z hlavních důvodů, proč se ženy IT oborům spíše vyhýbají. Ony tomu přece nerozumí. Mají počítač jenom na fejsbůček, čtení článků s návody, jak se správně nalíčit nebo bůhvíco, nakupování a… to je všechno.
Proč takové předsudky vůbec existují? Je to jednoduché.
Technologické obory si vyžadují racionalitu, která ženám obvykle nebývá příliš vlastní. Z toho potom vychází společenský předpoklad, že se ženy pro takové obory nehodí.
Jenže pořád je to jenom předsudek. A o předsudcích víme, že se velmi často nezakládají na pravdě. Tak jako v tomhle případě.
Podle průzkumu trhu jsou některé ženy v IT úspěšnější než muži. Průzkum říká, že programátorky a jejich produkty jsou žádanější než ty, se kterými přišli muži programátoři.
To samozřejmě není jen tak. Technologické obory si vyžadují více, než jenom schopnost racionálního smýšlení. Důležitý je také smysl pro detail a v momentě, kdy tvoříte jakýkoliv komerční produkt, tak se hodí také dávka empatie. Tohle všechno jsou kvality, kterými žena přirozeně oplývá.
A jestli si někdo stále myslí, že počítačové hry nejsou nic pro holky, vyvedeme vás z omylu. Ukázalo se, že v herním vývojářství se počet žen ve srovnání se stavem před deseti lety zdvojnásobil.
Programátorské kurzy jenom pro dívky
Jo, fakt existují. Jenom dívky. Žádní kluci.
Pokud to s ajťáctvím myslíte vážně, mrkněte na programátorské kurzy jen a jen pro něžná pohlaví, kde vás zasvětí do pestrého světa IT.
Nebojte se, dámy. Svět IT není a nikdy nebyl pouze pro pány. Skvělou ajťačkou můžete být i vy. Tak šup šup na ty internety!