Nebudeme vám nic nalhávat: začátek na vysoké škole je těžký. Je potřeba zatnout zuby a zmobilizovat síly. Na druhou stranu uspět na vysoké škole není nic nemožného. Není to nic, co byste nezvládli, pokud máte trpělivost a jste alespoň trochu zvyklí na sobě makat. Uvidíte, že není třeba zbytečně panikařit.
1. Najděte si spojence ve spolužákovi
Zkuste si již na začátku roku najít nějakou spřízněnou duši. Nemusíte hned navazovat přátelství na život a na smrt, ale dejte se do řeči se svými studijními spolubojovníky. Dozvíte se tak více informací a vzájemně si poradíte například v tom, kde je knihovna či menza, kde sehnat skripta a podobně. Opravdu platí, že víc hlav víc ví.
2. Zjišťujte informace od spolužáků z vyšších ročníků
Velmi se nám osvědčilo, zjistit si co nejvíce informací od starších spolužáků. Mohou vám například poradit, na co který vyučující klade důraz, na které přednášky se opravdu vyplatí chodit, které jsou ztrátou času nebo čím konkrétního vyučujícího spolehlivě naštvete (pozdní příchod, zazvonění telefonu, nulová aktivita na seminářích).
3. Zjistěte, co napsali vaši vyučující
Až si sestavíte rozvrh, podívejte se na zoubek vašim vyučujícím. Vyhledejte si, co je ohniskem jejich odborného zájmu a které významné publikace napsali či se na nich podíleli. Zjistíte tak nejenom, co asi můžete očekávat u zápočtů a zkoušek (zaměřenost na témata), ale můžete si udělat i dobré oko u dotyčného, když se ho zeptáte na něco z jeho knížek či článků. Dobrým tipem na nalezení publikační činnosti je například Souborný katalog ČR.
4. Včas si opatřete studijní literaturu
Jakmile zjistíte, jakou studijní literaturu budete potřebovat, utíkejte do knihoven a knihkupectví. Shánět skripta týden před zkouškou je jednak velmi stresující, jednak se vám to ani nemusí podařit. Kde všude se dá sehnat vysokoškolská studijní literatura, vám poradíme ve speciálu První rok na vysoké.
5. Zapište se do knihoven
Využívejte služeb knihoven a studoven. Zapište se minimálně do knihovny vlastní fakulty či školy. Další možností jsou městské knihovny a specializované knihovny.
Pokud studujete v Praze, můžete krom zmíněných knihoven využít služeb i těchto institucí: Knihovna akademie věd ČR, Národní knihovna ČR nebo Národní technická knihovna.
Jestliže studujete v jiném městě, nezoufejte, určitě i v jiných městech existuje spousta knihoven. Mimo to máte možnost využít meziknihovních výpůjček, kdy vám knihovna zprostředkuje půjčení knihy z jiného města.
6. Nenechávejte vše až na zkouškové období
Jestli si myslíte, že s nástupem na vysokou školu skončil čas pravidelného otravného učení, tak vás asi zklameme, protože tak tomu není. Většinou se sice nemusíte učit z hodiny na hodinu, ale čekají váš seminární práce, zápočtové testy, prezentace a další podobné lahůdky.
Udělejte si pečlivý časový harmonogram, ať to stíháte a neděláte vše na poslední chvíli. Opravdu se to pak nedá stihnout, a navíc, když prošvihnete termín prezentace či seminárky, může se vám stát, že nedostanete zápočet a bez zápočtu se nedostanete ani ke zkoušce.
7. Choďte hlavně tam, kde si vyučující hlídá docházku
Při prvních hodinách dávejte pozor na to, kam opravdu chodit musíte. Většina vyučujících, kteří trvají na docházce, vás na to sama upozorní. Doporučujeme však zejména v prvním semestru chodit poctivě na vše. Vyučující si vás při troše štěstí zapamatuje. Svou docházkou projevujete zájem o předmět a opět můžeme konstatovat, že u zkoušky platí, jako když to najdete.
8. Využívejte konzultačních hodin
Pokud něčemu z vykládané látky nerozumíte, zeptejte se. Pokud vám doplňující komentář vyučujícího nestačil, zajděte se jej zeptat v konzultačních hodinách, které má každý vyučující vypsané. Nebudete vypadat jak hlupáci, ale jako někdo, kdo se o látku opravdu zajímá a snaží se jí porozumět.
9. Založte studijní skupinu
Založte si studijní skupinu na sociálních sítích. Sdílejte informace o termínech a tématu testů, studijní materiály a další studijní tipy.
10. Nevzdávejte to
Někdy je přechod na VŠ opravdu šok. Nevzdávejte to. Vydržte alespoň první rok, který bývá nejtěžší právě proto, že je to úplně nový systém, než na jaký jste dosud byli zvyklí.
Neúspěšný nerovná se hloupý, ale spíše neinformovaný a nepřipravený. Úspěšný je ten, kdo si umí poradit a kdo vytrvá i přes různé překážky a nástrahy. Věříme, že vám naše rady pomohou k úspěchu, a že sami přidáte další tipy, jak VŠ zvládnout.