Menu
StudentMag
Studentský život

Zajímavosti ze světa filatelie, které jste nevěděli

Víte, co mají společného Benjamin Franklin, John Lennon a královna Alžběta II.? Všichni byli vášniví sběratelé. Znáte tyto zajímavá fakta?

Nejstarší a nejrecyklovanější známka v historii

Anglická Black Penny loni ve světě filatelie oslavila 180. narozeniny. Tato první známka na světě se zrodila v květnu 1840, byla černá a zdobená nádhernou rytinou královny Viktorie. Dlouhého života v oběhu si ale neužila, protože Britové přišli na to, jak známku chytře recyklovat. Červené poštovní razítko z kvalitní známky šlo totiž lehce odmáčet v černém čaji a opakovaně pak používat. Britskou poštovní společnost tahle lidová vychytávka během pár týdnů málem přivedla na mizinu a Black Penny tak byla rychle nahrazena Red Penny.

Jedna známka má větší hodnotu než dvě

Jednocentová magenta z Britské Guineje díky jednomu protřelému sběratelskému aktu patří mezi nejdražší známky na světě. V roce 1922 známku koupil sběratel Arthur Hind, nikdo však nevěděl, že tento muž má i druhý dochovaný exemplář jednocentové magenty. Přemýšlíte, jak hodnotu známek znásobil? Jednu z nich prostě spálil. Díky tomu se stal výsostným majitelem jediné jednocentové magenty na světě a její cena raketově vystřelila nahoru.

Jak vznikla nejdražší známka na světě

Kdo stojí za nejslavnější známkou na světě? Marnivá žena a jeden večírek. V roce 1847 jistá manželka guvernéra ostrova Mauricius organizuje velký bál pro 500 ostrovanů. A jako správná hostitelka chce známky rozeslat poštou. Tam však narazí. Na místní poště totiž nikdy nebylo více než pár desítek známek naráz. Guvernér proto pověří tiskaře, aby vyhotovil speciální edici známek pro pozvánky na bál. Dnes existuje pouze 12 exemplářů a patří mezi nejdražší známky na světě. Dva mimo jiné vlastní Alžběta II.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zajímavosti ze světa filatelie, které jste nevěděli