Venku míváme občas i 36 stupňů Celsia a není od věci schovat se někam dovnitř. Pokud se vám nechce zůstávat doma, naše galerie nabízejí bohatý program. V Čechách se nám snad poprvé poštěstilo a za dobrými výstavami nemusíme do Vídně. V našem přehledu si můžete vybrat hned ze šesti těch nejzvučnějších jmen.
Marylin na Hradě
Asi nejočekávanější výstavou tohoto léta je expozice největšího světového sex symbolu, slavné MM. Tato výstava se přesunula do Prahy po obrovském úspěchu, který zaznamenala ve Florencii. Koná se na počest ikonického módního návrháře Salvatore Farragama a představuje slavnou herečku prostřednictvím všech možných médií. Objevíte zde slavné fotografie, ale i třeba třicet párů bot a padesát modelů z hereččina šatníku. Jednoznačně letní číslo jedna.
Warhol na Hluboké
V prostorách Alšovy jihočeské galerie probíhá až do konce září unikátní výstava děl slavného pop artového umělce Andyho Warhola s podnázvem Zlatá šedesátá. Realizace této výstavy zabrala neuvěřitelných devět měsíců, ale právě díky tomu můžete zhlédnout díla umělce s československými kořeny, která, dle slov kurátorů, zvláštně kolidují s ponurou československou historií právě těch šedesátých let.
Mucha v Obecním domě
Další hojně navštěvovaná výstava se nachází v Obecním domě v Praze a musela být kvůli obrovskému (jak tuzemskému, tak zahraničnímu) zájmu prodloužena až do 9. září. Jedná se o výstavu secesních plakátů českého umělce Alfonse Muchy. Velmi atraktivní je na nich ale také to, že všechny pocházejí ze soukromé sbírky slavného českého tenisty Ivana Lendla. To je rozhodně kombinace, kterou nemůžeme vynechat.
Nikl v Malostranské besedě
Na půdě Malostranské besedy, přesněji v jejích vikýřích, vznikl jedinečný koncept pod taktovkou Petra Nikla, autora kultovního Orbis Pictus. Na půdě se zde nachází různě velké předměty ze dřeva, kovu či jiných materiálů, které si návštěvníci mohou všelijak osahat a tím je rozeznít. Vytvoří se tak neuvěřitelné zvuky. Ač se tak může zdát, výstava není pouze pro děti, naprosto nevšední zážitek je to i pro starší zájemce.
Raqib Shaw v Rudolfinu
První výstava tohoto umělce v Čechách vůbec a hned v takovéto míře. Na indického umělce Raqiba Shawa se můžete přijít podívat až do půlky září. Nabídnou se vám díla z jeho nejnovější tvorby, která jsou velmi barevná, energická, sugestivní až bestiální a místy sadomasochistická. Současný indický autor čerpá z nespočtu inspirací, mezi nimiž jsou i Hans Holbein a Hieronymus Bosch. Velmi zajímavé orientální umění.
Jan Křížek ve Valdštějnské jízdárně
Retrospektivní výstavu Jana Křížka s podnázvem Paříž 50. let si vzala do režie Národní galerie. Autor, jenž dlouhodobě žil a pracoval ve Francii, bude představen prostřednictvím svých známých i dosud nevystavovaných děl. Výstava bude doplněna tvorbou jeho přátel a současníků, jako je například okruh umělců shromážděných kolem Charlese Estienna. Podle kurátorů se jedná o velmi povedený model české a zároveň evropské výstavy umění.