Rádi se seznamujete s novými lidmi? Chtěli byste poznat další kultury? Ale klasická dovolená vás nudí? Pak vyzkoušejte workcampy. V článku vás seznámíme s dvěma největšími agenturami, přes které se k dobrovolnické práci můžete dostat.
Co od workcampu čekat?
Jezdí se obvykle na dvou až třítýdenní skupinový dobrovolnický projekt, některé ale trvají i několik měsíců. Poznáte lidi z celého světa, se kterými společně pracujete a žijete. Seznámíte se s odlišnými způsoby života, a můžete tak do hloubky poznat kulturu dané země, čímž se vyvarujete nesmyslným objíždění památek ve vyhlídkových autobusech. Přečtěte si různé zkušenosti dobrovolníků.
Web trochujinak.cz
Na Trochujinak.cz najdete úplně všechno a nebudete se muset o nic moc starat. Je to asi nejpohodlnější cesta, jak se dostat do zahraničí. Ovšem neočekávejte, že je vše zadarmo. Je sice pravda, že si musíte platit určitý poplatek (obvykle kolem 1.500 až 2.000 korun), ale nejvíce peněz dáte na cestu. A letenky třeba do Ugandy nejsou ty z nejlevnějších. Pokud to však bude třeba do Německa, tak náklady nemusí překročit ani 3.000 korun.
Kompletní nabídku workcampů této organizace nejdete přehledně na jednom místě. Výběr funguje podobně, jako když si na nějakém portálu hledáte práci. Najdete vyhledávač, kam zadáte datum, zemi, či si dokonce vyberete typy práce, kterou budete chtít dělat. A že je opravdu z čeho vybírat. Nabízejí přes 600 volných projektů.
Web inexsda.cz
Inex, neboli sdružení dobrovolných aktivit, vám nabídne zase něco trochu jiného. Sice jsou tu podobné podmínky jako u webu nahoře, ale mají více možností na výběr. Zajímavé pro vás mohou být delší workcampy, třeba na jeden až dva měsíce. Což se o prázdninách stíhá hravě. Ovšem nabízejí i projekty s délkou trvání jednoho roku. To kdybyste náhodou potřebovali pauzu.
Za tak dlouhou dobu se vám podaří stát se součástí místní komunity, jazykové schopnosti na komunikativní úrovni se zvednou o mnoho více, než by tomu bylo za pár týdnů. A začáteční problém a strach z mluvení? To už nebudete znát. Oproti tomu můžete poznat citovou odloučenost od přátel a rodiny.
Vzdělávací projekty
Kdyby se vám idea workcampů moc nezamlouvala, můžete si vybrat i tuto možnost. Věnují se především globálnímu rozvoji vzdělávání, mezikulturnímu poznávání a mezinárodnímu dobrovolnictví. Asi nejlepší je program GLEN (Global Education Network of Young Europeans) s kterým vycestujete na stáže po celém světě. Pro rok 2014 nabízejí Indii, Barmu, Etiopii, Keňu, Ugandu, Zambii a Gruzii. Ovšem to už vám musí být mezi 21 až 30 lety a je tam ještě pád dalších drobných podmínek.
To si ale nechte na příští rok, protože letos už bohužel byly přihlášky uzavřeny.