Životopis je pravděpodobně jednou z nejdůležitějších součástí rozhodovacího procesu při přijímání nových zaměstnanců. Spolu s průvodním či motivačním dopisem se jedná o první dokument, který se k vašemu potenciálnímu šéfovi nebo personalistovi dostanou. Jak se tedy odlišit? Podívejte se na náš článek.
Z řady spousty jiných životopisů by ten váš měl vystupovat. Ale čím? Originalitou, kvalitou zpracování a možná také i vtipností. Předtím, než se podíváme, co by každý životopis měl obsahovat, vám dáme několik tipů, na co nikdy nezapomenout a co z životopisu raději vynechat:
- Délka životopisu? Buďte struční – životopis by sice měl shrnout vaší dosavadní kariéru, žádný personalista ovšem nebude číst desetistránkový dokument. Ideální CV by mělo mít jednu stránku.
- Uvádějte relevantní informace – někteří čerství absolventi či studenti uvádějí každou brigádu, kterou kdy v životě absolvovali. Ne vždy to o vaší budoucí práci může rozhodnout. Raději toho do životopisu dejte méně a zaměřte se na pěkné grafické zpracování, i to může zaujmout.
- V životopisu nelžete – nikdy do životopisu neuvádějte nepravdivé informace. Pro personalistu není nic jednoduššího, než zvednout telefon a zavolat vašemu bývalému zaměstnavateli nebo informace jinak ověřit. Na vaši vysněnou práci pak už můžete zapomenout.
- Dbejte na dobrý formát a zpracování – životopis byste měli ideálně posílat v PDF formě – jen tak zajistíte, že se na jiném počítači otevře přesně tak, jak jste ho zpracovali vy. Co se týče grafického designu, klidně si s CVčkem trochu vyhrajte. Zkuste různá formátování a do životopisu zakomponujte i fotku. Na druhou stranu ovšem pamatujte, že by váš životopis neměl působit přeplácaně a kýčovitě. Zapomeňte na barevné nadpisy, různé fonty nebo různé velikosti písma. Pro inspiraci se podívejte na Google nebo Pinterest a do vyhledávače zadejte „cv design“.
- Buďte originální – pokud opravdu milujete karaoke nebo salsu, klidně tyto informace uveďte do svých zálib. Pro personalistu není nic horšího, než nudný člověk, který se neumí týmově zapojit nebo si svůj život neumí užít.
A co do CV napsat a v jakém pořadí? Na začátek nezapomeňte na své kontaktní údaje. Ty by měly být hned v úvodu, popřípadě v odděleném sloupci na straně. Připojte adresu, telefonní číslo i e-mail. Příjemným zpestřením životopisu bude i vaše fotka – HR specialista si tak hned bude moci za listem papíru někoho představit. Nezapomeňte ale, že by fotka měla vypadat profesionálně.
Dále by měly následovat pracovní zkušenosti. Ty uvádějte chronologicky s tím, že hned navrchu jsou ty aktuální a nejnovější. Nezapomeňte u každé pozice uvést pracovní náplň a zodpovědnosti, které jste vykonávali.
Pod tím by měly být dosažené studijní výsledky. Ty opět pište od nejnovějších po nejstarší. Není nutné uvádět mateřskou ani základní školu. Tu střední ovšem již do životopisu zapojte, obzvlášť pokud se jednalo o školu odbornou. K popisku pak můžete přidat i předměty, ze kterých jste maturovali.
Ke konci životopisu jsou pak informace, které vám můžou u přijímacího řízení přilepšit. Můžete tedy zahrnout různé certifikáty, studijní pobyty či významné studijní práce, dále pak znalost Office nebo držení řidičského průkazu. Úplně na konec pak připojte koníčky nebo kontakt na předchozího zaměstnavatele, který může poskytnout reference.
Vzor životopisu si můžete stáhnout zde.
Se sestavením životopisu vám může také hodně pomoct sociální síť LinkedIn. Pomocí té si vytvoříte vlastní online CV a ihned si také můžete budovat síť profesních kontaktů. LinkedIn vás dobře navede, jak životopis napsat a sám ho správně strukturovaně a chronologicky sestaví. Ten pak můžete vlastně okopírovat a na základě toho napsat ten svůj, popřípadě odkaz na něj svým potenciálním zaměstnavatelům i zasílat.
Jak jste na tom s životopisem vy? Máte nějaké další tipy a návrhy? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.