Společnosti RESIDOMO, největší tuzemský poskytovatel nájemního bydlení, a STEM/MARK provedly reprezentativní celostátní výzkum na téma bydlení mladé generace. Z online-dotazníkového šetření mezi 1.020 mladými lidmi napříč celou ČR ve věku od 18 do 30 let vyplynulo, že 44 % mladých lidí nemá v současné době vyřešené samostatné bydlení a pouze 27 % žije v samostatném pronájmu bytu (domu) buď sami nebo s partnerem.
Podle mladých lidí je velkou předností samostatného pronájmu vedle svobody bez kompromisů také pohodlí a soukromí. Za to však zaplatí více než za spolubydlení. Milleniálové, kteří se rozhodnou pro samostatný pronájem, posuzují v rámci nabídky především cenu (98 %), lokalitu (93 %), velikost (87 %) a dispozice (86 %) daného bytu. Důvodem pro samostatný pronájem bývá především stálý partnerský vztah a založení rodiny (narození dětí).
„Z našeho výzkumu mezi mladými lidmi od 18 do 30 let vyplývá, že více než 1/4 (27 %) žije
v samostatném pronájmu a téměř polovina (44 %) respondentů zatím nemá samostatné bydlení vyřešené. Valná většina milleniálů touží po samostatnosti, svobodě a životě podle svých pravidel, ale vše závisí na jejich ekonomické soběstačnosti. Samostatný pronájem je oproti spolubydlení dražší, ale nabízí více osobního pohodlí a soukromí. Volí ho mladí lidé, kteří mají dostatečný příjem a mohou si ho dovolit, event. mají stálého partnera, se kterým se o náklady podělí. Častým důvodem pro samostatný pronájem je narození dítěte,“ uvádí Roman Frkous, ředitel komunikace a vnějších vztahů společnosti RESIDOMO, „klíčovými aspekty při rozhodování o pronájmu jsou cena, lokalita a velikost/dispozice bytu. Významnou roli hraje také samotný pronajímatel, zejména jeho reference a férové jednání.“
„Třebaže životním snem dotazovaných milleniálů je vlastní byt či dům, uvědomují si, že je to finančně náročné a pronájem bytu či domu je pro mnohé z nich mnohem dostupnější. Každý druhý navíc nechce hypotéku, protože nechce být omezován, a 63 % mladých lidí do 30 let se nechce vázat a preferují pronájem,“ doplňuje Roman Frkous, ředitel komunikace a vnějších vztahů firmy RESIDOMO: „Vidíme to i u nás v na severní Moravě. V portfoliu RESIDOMO bydlí 90 000 lidí a milleniálové tvoří cca 35 % našich nájemníků. Řadě z nich prodlužujeme smlouvy na 5 a více let a vyměňujeme jim malé startovací byty za větší, protože u nás zůstávají i poté, co založí rodinu.“
Rozdíly jsou i mezi muži a ženami. Ženy/mileniálky jsou ohledně osamostatnění a bydlení o něco konzervativnější než muži. Méně často odmítají hypotéku: jako omezující faktor ji odmítá 48 % žen, ale 57 % mužů. Co se týče samotného pronájmu, vysokoškolsky vzdělaní mileniálové mají nižší nároky na kvalitu a spolehlivost pronájmu (perfektních servis a služby pronajímatele požaduje 78 % respondentů bez maturity, ale jen 63 % vysokoškoláků). Z regionálního hlediska se neobjevily výrazné rozdíly, pouze na severozápadě (Karlovarský a Ústecký kraj) vidíme vyšší citlivost na spolehlivost pronajímatele a potřebu vlastního bydlení pro partnerský život.