Výživné pro studenta a výživné pro zletilého studenta. Kdy na něj máte nárok?
Adéla Lišková
8. 9. 2017
Obecně řečeno, pokud stále chodíte do školy, tedy – slovy zákona – se soustavně připravujete na výkon budoucího povolání, mají rodiče povinnost vás živit. V čem se však liší výživné pro studenta a výživné pro zletilého studenta?
Kdo má nárok na výživné
Obecně platí, že pokud jste nezaopatřené dítě (typicky ještě studujete), rodiče k vám ze zákona mají tzv. vyživovací povinnost. Otázka výživného se nejčastěji řeší v souvislosti s rozvodem, respektive rozpadem rodiny, kdy dítě zůstane bydlet pouze s jedním rodičem, kterému bylo dítě svěřeno do péče. V takovém případě má druhý rodič povinnost platit dítěti, respektive rodiči, s kterým žije (jakožto zákonnému zástupci), určitou peněžní částku, které se říká výživné nebo také alimenty.
Jak se počítá výživné pro studenta
Myšlenka výživného spočívá v tom, že oba rodiče by se měli podílet na materiálním zajištění nezaopatřeného dítěte, a to adekvátně vzhledem ke svým finančním možnostem. O povinnosti platit výživné zpravidla rozhodne soud. Nejčastěji tak činí v již zmiňovaném případě rozpadu rodiny, kdy spolu s tím rozhoduje také o svěření dítěte do péče jednomu z rodičů. Může jít však také o případ, kdy jeden z rodičů od začátku dobrovolně neplní vyživovací povinnost k dítěti.
Výše výživného je standardně určena jedním ze dvou způsobů. Buď se na určité výši výživného oba rodiče dohodnou, a soud jej poté schválí (pokud odpovídá zájmům dítěte), anebo výši výživného určí sám soud. Přitom přihlíží jednak k materiálním potřebám dítěte, a jednak k majetku a finančnímu příjmu obou rodičů. Výše výživného přitom není stanovena natrvalo – pokud dojde ke změně poměrů, každý z účastníků vztahu může požádat o přezkoumání rozhodnutí.
Výživné pro studenta – nezaopatřené dítě
Na výživné od rodiče, s kterým nežijete, máte tedy nárok v případě, že jste nezaopatřené dítě. Co to ale znamená? Nejde o nějaký obecný pojem, ale o jasně vymezený termín, s kterým pracuje český sociální systém. V zákoně jsou jasně stanoveny podmínky, které musíte splňovat, abyste mohli čerpat výhody, které tento status přináší.
Nezaopatřeným dítětem je:
1. dítě do skončení povinné školní docházky
2. dítě po skončení povinné školní docházky, nejdéle však do 26 let, pokud splňuje některou z následujících podmínek:
- se soustavně připravuje na budoucí povolání
- se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz
- z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost
Výživné pro zletilého studenta
Z výše uvedeného vyplývá, že právo na pobírání výživného nemusíte ztratit ani dovršením 18. roku věku – pokud jste nezaopatřeným dítětem. Právo na výživné tak typicky mají i zletilí studenti, jelikož soustavnou přípravou na budoucí povolání se rozumí:
- studium na středních a vysokých školách v České republice,
- studium na středních nebo vysokých školách v cizině, pokud podle rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice
U výživného pro zletilého studenta oproti výživnému pro nezletilého studenta přece jen jedna výjimka je. V případě nezletilého studenta je výživné placeno zákonnému zástupci dítěte, kterému je svěřeno do péče. Zletilý student již však žádného zákonného zástupce nemá, proto by výživné mělo být placeno přímo jemu.