Vybrali jsme 7 důvodů, proč si nepořizovat televizi a nedívat se na ni
Redakce
14. 8. 2014
To, že časté a dlouhé sledování televize zanechává přímo devastující účinky na našem zdraví, není žádnou novinkou. Ze všech stran slyšíme pouze negativní vlivy tohoto média, což se ještě více zesiluje v dobách léta a krásného počasí, při kterém se vysedávání u televize zdá být téměř hříchem.
Přesto se televize stala neodmyslitelnou součástí životů většiny lidí. Během týdne sleduje v Česku televizi až 93 % populace starší 16 let. Vysedáváme před ní pravidelně několik hodin denně a vystavujeme tak mozek ojedinělému psychickému vypětí. Televize v nás vzbuzuje stres, stáváme se agresivními a ztrácíme vlastní představivost.
1. Mozek v úsporném režimu
Všichni jistě známe přímo stimulující zírání na obrazovku a mechanické přepínání kanálů ve snaze najít pořad, který by nás alespoň trochu zajímal. Proč ji nevypneme a trávíme před ní i několik hodin? Mozek zkrátka vypne. Myslíme si, že odpočíváme, ale mozek leniví. Tento úsporný režim má za následek nedostatečně se vyvíjející analytické myšlení i zpracovávání informací.
2. Neporozumění psaným textům
V důsledku neustálého sledování televize a nerozvíjení mozkové činnosti se, především u mladých lidí a dětí, rozvíjí problém s chápáním psaných textů. Televize málokdy obohacuje naši slovní zásobu, nepodněcuje představivost a vizuální orientaci. Texty jsou tak pro nás překážkou. Navíc televize je více akční, obrazy nám předkládá v rychlé souslednosti a mladí lidé pak zkrátka nemají na psané texty trpělivost.
3. Snižování studijních výsledků
Většina mladých studentů se při učení zvládá ještě dívat na televizi nebo chatovat s kamarády. Je dokázáno, že lidský mozek není schopný se plně soustředit na vícero činností (ano, ani ten ženský to nedokáže). I když máme pocit, že vše zvládáme, televize nás při učení vyvádí z pozornosti, méně se soustředíme, snadno nás rozptýlí a nám nezbývá, než se učit mnohem déle a méně si z látky zapamatovat.
4. Chybí komunikační partner
Televize zkresluje poznání reality a neučí nás způsobům komunikace. Většinou na ní jen tupě zíráme a chybí nám jakákoliv interakce a zpětná vazba. Především u malých dětí se nemusí rozvinout taková sociální i emocionální schopnost, jakou běžně děti rozvíjejí v autentických situacích s vrstevníky, nebo rodinou.
5. Bránění osobnímu rozvoji
Bezduché sledování televize brání rozvíjení naší vlastní osobnosti. Naše kreativita a představivost může být utlumena. Zůstáváme komfortně přikovaní k televizní obrazovce a přijímáme stereotypy z často nereálních situací. Získáváme pocit, že přesně tak by měl fungovat i náš život a nejsme schopni za něj převzít odpovědnost.
6. Nezdravý spánek
Usínáte se zapnutou televizí a špatně se vás spí? Dosáhnout kvalitního spánku může být snadné, stačí ji vypnout. Sledování televize před spánkem způsobuje chronické onemocnění jako je obezita nebo deprese a zároveň negativně ovlivňuje naši náladu i emoce.
Kvůli televizním pořadům chodíme spát déle, i když jsme unaveni a dávno bychom zalehli. Zkrátka čekáme, až pořad skončí a šidíme se tak o delší a zdravý spánek. Zásadní vliv na spánkový proces může mít i obsah pořadu.
Navíc záření z televizní obrazovky ovlivňuje hormon melatonin, který reaguje na světlo a ovlivňuje náš biorytmus. Jeho hladina klesá a my jsme zdánlivě čilejší, i když je noc. A spánek je pak opět více nezdravý.
7. Více jídla
Velmi špatnou variantou stravování je konzumovat veškeré jídlo přímo před televizí. Nedokážeme se soustředit na jeho porci ani chuť, a tak do sebe doslova házíme, co máme před nosem. Jíst v klidu, v tichu nebo s rodinou u stolu znamená být dříve sytý a své jídlo si náležitě vychutnat.
Doopravdy televizi potřebujete?
Pokud máte pocit, že jen u televize si bezduchým přepínáním programů odpočinete po těžkém dni ve škole, nedejte na něj a zvolte raději jinou variantu. Vždyť odpočinout si můžete třeba čtením knihy, časopisu i poslechem rádia, které je mnohdy zajímavější. Také procházkou si krásně pročistíte hlavu, a pokud jste skutečně po celém dni unaveni až k smrti, raději si na dvacet minut v tichu odpočiňte. Věřte, že vám to dodá mnohem více energie, než několika hodinové vysedávání na gauči před televizí.
Nabízí nám televize vůbec něco, co nelze získat v jiných médiích? Aktuální zprávy si vyhledáme na tabletech či chytrých telefonech, filmy si stahujeme a dopřáváme si je bez obtěžujících reklam a seriály si pouštíme v jakoukoliv dobu online z internetu. Zdá se, že pořizování televize je dnes již zbytečnou záležitostí.