Letošní červenec milovníkům teplého počasí zrovna nepřeje. Pokud i na vás padla v důsledku venkovního nečasu podzimní nálada, jistě oceníte pár tipů na knihy, jejichž četbou zaplníte přebytek volného času. Dnes jsme pro vás vybrali 5 románů, které by vás mohly zaujmout.
Arthur C. Clarke – Konec dětství
Kdo by o prázdninách cestoval k moři, když může (skrze knihu) cestovat Vesmírem? Konec dětství je právem považován za jedno ze stěžejních děl světové sci-fi. Nechybí v něm mimozemské civilizace, návštěva cizích planet, přechod do nových dimenzí a samozřejmě ani jiný pohled na čas: mohou v mít v sobě lidé zakořeněnou vzpomínku z budoucnosti?
Název navíc pojmenovává to, s čím se možná právě teď mnozí z nás potýkají. Stejně jako na konci knihy je však možné se na problém dívat ze dvou pohledů. Jde o konec, nebo o nový začátek?
Paolo Giordano – Osamělost prvočísel
Fyzik Paolo Giordano se svým debutem slaví nemalé úspěchy. Budeme-li věřit Aleně Flemrové, která napsala doslov, italská mládež ho prý na autorských čteních dokonce vítá jako rockovou hvězdu.
Mattia svět odmítá, Alice má pocit, že je světem odmítána. Čeká vás výprava do života těch, jež si nesou trauma z dětství, do života prvočíselných dvojčat, která nejspíš až do smrti ponesou následky svého špatného rozhodnutí, ze kterého se ale neumí (nebo nechtějí) poučit.
Proč se tato poněkud depresivní kniha hodí na prázdniny? Po přečtení se totiž můžete cítit trochu divně a nebudete mít chuť vycházet z domu. Introverty ale zklameme: tato kniha není o vás. Po dočtení shledáte, že jste natolik normální, že spisovatelům zřejmě nestojíte za zmínku.
Známe 7 důvodů, proč číst knihy. Budete mít bystrý mozek i lepší image
Vladimir Nabokov – Lolita
Procestujte USA křížem krážem s pedofilem a jeho nebohou obětí. Nebo s pedofilem, který se stal obětí? V tom je krása Lolity. Začtete se do ní s jistým očekáváním, které se však vůbec nepotvrdí. Naopak se možná přistihnete, jak chudáka Humberta Humberta, který propadl svodům Lolity, litujete.
Rozhodně neočekávejte knižní porno. Připravte se spíš na literární krasojízdu plnou nádherných slovních hříček, občas okořeněnou vznešenou francouzštinou a krutou ironií.
George Orwell – 1984
Antiutopická klasika, která by vás v žádném případě neměla minout – to je román 1984. Pokud jste ho ještě nečetli, nastal nejvyšší čas se na něj vrhnout. Upozorňujeme však, že druhá polovina knihy je jen pro osoby se silným žaludkem.
1984 se obvykle považuje za nadčasový popis totalitních režimů. Stojí však za to se zamyslet: nenašli bychom některé prvky z románu i v našem demokratickém světě?
Německé knihy pro začátečníky: zlepšete si znalosti zábavnou cestou
Robert Merle – Malevil
Přemýšleli jste občas nad tím, jak by si dnešní lidé poradili, kdyby zmizely veškeré technické vymoženosti? Přesně o tom je Malevil. Po výbuchu atomové bomby vybuduje skupina náhodných přeživších na zničených základech novou, hierarchizovanou společnost.
Nenechte se odradit prvními třiceti stranami, kde je, možná až moc zdlouhavě, popsán život před katastrofou. Odměnou vám bude strhující a občas i dojemný příběh.