Abychom si zapamatovali učivo, měli bychom se v ideálním případě učit soustavně z hodiny na hodinu. Málokdo kdo má však tak pevnou vůli, aby to dodržel. Možná se vám bude hodit několik tipů, jak to udělat, abychom si dobře pamatovali potřebné informace a učení nebylo mučení.
1. Zrekapitulujte si dnešní učivo
Pokud se nejste schopni učit z hodiny na hodinu, zkuste si alespoň ten den, když přijdete ze školy, projít poznámky, jež si ten den ze školy doneste. Je totiž dokázáno, že člověk nejvíc nových informací zapomene ihned, jak se je dozví a až později. Určitě jste ve škole slyšeli o takzvané Ebbinghuasově křivce zapomínání. Podle ní nejvíc informací zapomene člověk ten den, kdy se je dozvěděl. Pak už se zapomínání zpomaluje.
2. Neučte se nazpaměť, snažte se porozumět
Snažte se učivu co nejvíc porozumět. Tomu, čemu rozumíme, se učíme snáze a také si to lépe pamatujeme, protože si to v případě výpadku paměti dokážeme znovu vyvodit. To lze samozřejmě lépe provést v takových předmětech jako je matematika nebo fyzika, které jsou na logickém vyvozování založené.
3. Učte se po částech
Rozdělte si velké množství informací na menší části. Představte si, že si máte zapamatovat číslo π na prvních 20 desetinných míst: 3,14159265358979323846. To je dost náročně. Pochopitelně číslo π ve formátu 3,14 zná skoro každý, ale jeho další desetinná čísla už málokdo. V podobě, ve které jsem číslo napsala výše, si je zapamatuje asi jen génius. Zkuste si však číslo rozdělit na několik celků a uvidíte, že to půjde snadněji: 3, 14 159 265 358 979 323 846.
Podobně by to bylo v případě, že si máte zapamatovat státy USA. Psychologové uvádějí, že lidská paměť si dokáže najednou zapamatovat jen dva prvky. Někdo si jich zapamatuje pět, někdo sedm a ti nejlepší dokonce devět najednou. Státy USA si tedy také rozdělte třeba do skupin po pěti a uvidíte, že to půjde lépe.
Jak se učit? Známe 7 způsobů, které byste během studií měli vyzkoušet
4. Vymýšlejte si příběhy
Zkuste si vymyslet příběh. Jestliže si například ani po rozdělení na menší části nejste schopni zapamatovat delší variantu čísla π, zkuste jednotlivá čísla dát do příběhu. Začněme od třetího desetinného čísla.
Příběh by třeba mohl znít: Bylo jedno království, rozděleno do pěti knížectví, ale král měl devět synů, z nichž dva nepatřili k nejchytřejším. Šest synů mělo vysoké IQ… a tak dále.
Na podobném principu je například vystavěna i známá mnemotechnická pomůcka pro zapamatování rovníkového poloměru země, který je 6 378 – dobře si jej zapamatujete pomocí věty: Šetři se, osle. Podobně věta s lechtivým podtextem: Ó, Slečno, Sejměte Též Podprsenku. První písmena slov z této věty jsou značkami chemických prvků patřících do chalkogenů (kyslík, síra, selen, telur, polonium).
5. Přeříkávejte si nahlas
Jen čtení nestačí. Jestli se učíte způsobem, že si informace z hodiny, přednášky nebo učebnice stále jen dokola čtete, není divu, že si je nemůžete zapamatovat. Jen čtení skutečně nestačí. Přečtěte si úsek textu a zkusit si jej přeříkat vlastními slovy. Pomůže i přehledné psaní výpisků nebo zvýrazňování. Každý takto přečtený úsek si opakujte v několika heslech či větách vlastními slovy.
Mnemotechnické pomůcky: cesta, jak si zapamatovat nezapamatovatelné
6. Dělejte si výpisky
Jestli se máte učit z učebnic a odborných publikací, dělejte si výpisky. Jednak si vytáhnete to nejdůležitější, jednak se aktivněji zapojíte a tím, že si danou informaci zapíšete, si ji i snáze zapamatujete. Někomu pomáhá barevné zvýrazňování, jinému stručné zápisky a další se dobře učí, pokud si text převede do nějaké smysluplné tabulky. V ideálním případě bychom měli informaci slyšet, vidět a nějak si ji zažít třeba právě formou psaní nebo například formou pokusu.
7. Přizpůsobte učení své paměti
Zjistěte, jaký druh paměti u vás převládá. Někdo si snáze zapamatuje informace, které vidí. Takovému člověku bude vyhovovat, když se bude učit z textu, když učitel bude využívat prezentací a zápisů na tabuli. Někdo naopak potřebuje informaci slyšet. Pro tento druh paměti je výhodné si číst informaci nahlas nebo si se souhlasem učitele jeho výklad nahrávat na diktafon. Bez sluchové paměti bychom se nikdy nenaučili ani žádnému cizímu jazyku. Jak jinak než posloucháním bychom se naučili výslovnost?
Jestli dáváte přednost takzvané kinetické paměti, potřebujete si něco osahat. Spojit je nějak s pohybem, s hmatem. Vaše paměť se dobře uplatní například ve sportu, tanci nebo při praktických činnostech, kdy zapojujte hmat a pohyb.
8. Vytvořte si tahák
Napište si tahák. Neříkám, abyste jej pak použili. Při tvorbě taháku si však vlastně vypisujete to nejdůležitější a jde tedy o takovou formu zkrácených výpisků. Znáte ten pocit, když si napíšete tahák, ale tím se látku vlastně naučíte a už ho ani nepotřebujete?
Kam schovat tahák? Přečtěte si tipy na 6 míst, které učitel neprokoukne
9. Hledejte motivaci
Jestli se učíte jen kvůli známkám nebo zápisu v indexu, jedná se o vnější motivaci. Ta je méně účinná než motivace vnitřní, kdy se učím kvůli tomu, že vím, že dané učivo využiji, že chci v tomto oboru něčeho dosáhnout a že mě daný obor prostě baví. Sami jistě dobře víte, že mnohem snáze a za kratší dobu si zapamatujete učivo do předmětu, který vás baví, než do předmětu, který nesnášíte.
Je jasné, že některý předmět prostě nikdy nebude patřit k vašim favoritům, ale zkuste si v něm najít alespoň nějakou drobnost, která vás zaujme. Jde to, chce to jen hledat. Nesnášela jsem matematiku, ale protože jsem slevový maniak, tak mi k srdci přirostla procenta, a tudíž je docela dobře ovládám. Nesnášíte například chemii, ale zbožňujete nové kosmetické vychytávky. Co třeba zjistit, jaké mají vzorce vaše oblíbené přísady v krému?
10. Povídejte si o učivu s ostatními
Podělte se a vyzvídejte. Podělte se s vašimi spolužáky a s námi, jaké máte fígle na to, abyste si dobře pamatovali učivo. Zeptejte se spolužáků, u kterých máte pocit, že jim jde učivo samo, jak to konkrétně dělají. Poproste je o tip. Vyzkoušejte různé typy a vytvořte si vaši vlastní cestu k tomu, jak mít co nejlepšího pamatováka.