Mít finanční rezervu se vždy oplatí. Nikdy nevíte, na co budete peníze potřebovat. A být bez nich často působí nervozitu. Jakým způsobem byste měli finance šetřit?
Peníze do slamníku, nebo na účet?
Určitě si pamatujete na některý z případů, kdy amatérští hledači pokladů nalezli džbán plný starých mincí. Někdy v minulosti si je lidé ukryli, aby si je posléze vyzvedli, a už se k tomu nikdy nedostali. Úschova peněz v hotovosti je stále oblíbená, zejména mezi starší generací. Mladší už uvažují jinak a své peníze chtějí mít také zhodnocené. Obvykle volí některý z finančních produktů, které se na současném trhu nacházejí. Jsou to hlavně spořící účty a termínované vklady, stavební spoření nebo penzijní připojištění, případně životní pojištění s investiční složkou. Investovat lze ovšem i do nemovitostí nebo obrazů.
Své portfolio plánujte
Rozhodně se oplatí mít peníze uložené v různých finančních produktech. Některé jsou více likvidní, jako například spořící účty, u jiných se k penězům dostanete v delší lhůtě, týká se to hlavně termínovaných vkladů nebo stavebního spoření, případně nemovitostí. Chcete-li ušetřit, je třeba s financemi jednat obezřetně, plánovat každý výdaj a zbytečně neutrácet. Zde se nabízí vést si evidenci jednotlivých výdajů rodiny, abyste měli přehled o tom, kam vaše peníze jdou. Pak lze z toho vyvodit, kde máte mezery a kde je možné ještě více ušetřit.
Investice do zlata
Nezmínili jsme se však ještě o jedné možnosti spoření, a to investici do zlata. Odnepaměti se zlato považuje za silného uchovatele hodnoty. V těžkých dobách politického napětí, ekonomické nejistoty nebo obchodních válek obvykle nabírá na síle. Jeho výhodou je zejména to, že jeho cena je v čase stabilní. Pokud ceny akcií na trzích prudce oslabují, zlata se to netýká. Tudíž ho vyhledá spousta investorů jako jistou investici, která funguje také jako ochrana proti inflaci. Zlato si totiž dovede uchovat svoji hodnotu po řadu generací, což se o papírových penězích říct nedá. Rozumný hospodář své peníze částečně investuje i do zlata. Obvykle se udává, že klidně 5 až 15 procent hodnoty portfolia by mohla tvořit investice do tohoto drahého kovu.
Alternativou zlata je pak stříbro. Oproti zlatu má však jednu velkou nevýhodu, a to nutnost platit DPH.
Investice do zlatých slitků
Jestliže nemáte důvěru ve finanční produkty a rádi byste drželi peníze ve svých rukách, pak je pro vás vhodný nákup malých zlatých slitků o hmotnosti 1 až 5 gramů. Ty jsou dostupné prakticky pro každého, tedy i drobného střadatele. Platí totiž, že v současné době investuje do zlata ten, který zaspal dobu. Movitá část populace do něho dala své prostředky již před lety. Oblíbené jsou švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus se světovou proslulostí. Bohužel žádná česká mincovna zlato ve formě slitků nenabízí.
Zlaté mince jako jistota
Kromě slitků je možné investovat také do zlatých mincí. Zde se nabízejí například mince Wiener Philharmoniker. Zlaté dukáty zaznamenávají stabilní poptávku, která je dána jejich sběratelskou hodnotou. Mezi nimi vedou svatováclavské dukáty, jež jsou vydávány v tradiční ryzosti a velikosti, kterou stanovil Karel IV.
Kde mince a slitky nakoupit?
Pro drobné střadatele vyvstává otázka, kde mohou zlaté mince a slitky koupit. Je to poměrně jednoduché, protože existují dokonce i internetové obchody, které se prodejem této komodity zabývají. Například e-shop Zlate-mince.cz se specializuje na prodej investičního zlata, zlatých mincí ČNB a numismatiky od Pražské mincovny. Na trhu působí již dlouhých 18 let. Dováží slitky výhradně švýcarské produkce a zároveň garantuje původ zboží. Nakoupíte zde i medaile, sběratelské potřeby i světové mince.