Menu
StudentMag
Studentský život

Víte, kam umístit své webové stránky? Poradíme vám

Pokud přenecháváte tvorbu webových stránek kompletně na marketingové agentuře, s velkou pravděpodobností se nezabýváte ani technickým řešením. V opačném případě je nezbytné zorientovat se v několika základních termínech. Víte, co jsou to dedikované servery, webhosting, VPS a multihosting? V následujících řádcích vám poradíme, kam byste měli umístit své webové stránky.

Předtím, než se vůbec pustíte do seznamování s jednotlivými pojmy, je důležité podotknout, že neexistuje univerzální řešení, které by bylo vyhovující pro všechny projekty.

Webhosting

Pro menší webové stránky s nízkou návštěvností (maximálně několik set uživatelů) postačí webhosting. Určený je pro nenáročné projekty, ovšem je cenově přijatelný, přičemž začíná na několik desítkách korun měsíčně.

Pokud si objednáte webhosting, současně získáte i neomezený počet e-mailových schránek, databází a také FTP účtů, dále pak HTTPS zdarma a technickou podporu. Stejně tak vám poskytovatel umožní nainstalovat redakční systémy (WordPress, PrestaShop a podobně) jediným kliknutím.

Jestliže plánujete postavit webové stránky na redakčním systému WordPress, je pro vás vhodný přímo speciální WordPress hosting, u něhož vám odpadají povinnosti s instalací a manuálním spouštěním aktualizací. Provádí se totiž vše automaticky.

Multihosting

Pro umístění několika webových stránek slouží takzvaný multihosting, který je určený zejména vývojářům. Primární výhodou multihostingu je, že budete mít všechny projekty na jednom místě, čímž si výrazně usnadníte správu. V rámci multihostingu máte plný root přístup a samozřejmě neztrácíte ani funkce klasického webhostingu, tedy instalaci redakčních systémů jedním kliknutím, neomezený počet e-mailů a databází. Současně je neomezený i počet domén.

VPS (virtuální server)

Pro náročnější projekty, jako je třeba středně velký internetový obchod, případně pro více webových stránek běžících na systému WordPress je určen virtuální server, označovaný i zkratkou VPS. Pokud si tedy zaplatíte virtuální server, tak to znamená, že si kupujete jasný výkon.

Jestliže se obrátíte na poskytovatele Váš hosting, máte na webových stránkách připraven konfigurátor, do něhož si zadáte vaše požadavky. Stanovíte si požadované parametry, a to RAM, CPU, prostor a typ disku. Zároveň si určíte, jaký server chcete nainstalovat. Zdarma pak k serveru získáte root přístup, 60 minut správy měsíčně zdarma, monitoring 24/7 a VPS centrum pro jednoduchou správu serveru.

Vzhledem k tomu, že VPS je už dražší záležitostí, můžete si ho na Váš hosting vyzkoušet na sedm dnů zdarma, abyste věděli, jestli vám bude vyhovovat, nebo nikoliv.

Fyzické dedikované servery

Zapomenout nemůžeme ani na dedikované servery, které jsou vhodné pro všechny náročné zákazníky, kteří vyžadují vskutku vysoký výkon a specifické technologie. V takovém případě na scénu přichází fyzické dedikované servery, který je připraven na míru vašim potřebám a požadavkům. Zkrátka dostanete připravený a zabezpečený hardware s uživatelsky přívětivou administrací, ale je možné získat jen čistý Linux s root přístupem.

Výhody dedikovaných serverů jsou jednoznačné. Dostanete extrémně rychlé SSD a vyhrazený výkon. O server se postará poskytovatel, nemáte vůči němu žádné závazky, ale přesto máte plný přístup k serveru.

Hledáte vhodného poskytovatele serverů, domén, webhostingů a dalších aplikací? Obraťte se na Váš hosting, kde na vás čekají přívětivé servery určené pro bezchybný chod aplikací a domén. Váš hosting si zakládá na moderních technologiích, péči a kvalitní technické podpoře. Vy nemusíte řešit ani monitoring, bezpečnost či aktualizace.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víte, kam umístit své webové stránky? Poradíme vám