Studenti Masarykovy univerzity nabízí veřejnosti zdarma statistická data k požárům, povodním a dalším krizovým situacím. Jejich infografiky také poradí, jak se za mimořádných okolností chovat.
Projektem VisuLife chce pětičlenný tým z Kabinetu informačních studií a knihovnictví FF MU poučit občany o krizových situacích a jejich možných následcích. Snaží se tak rovněž usnadnit práci policistům, hasičům a pracovníkům veřejných služeb.
Lidé nevědí, co v krizových situacích dělat
„Při rozhovorech s pracovníky jsme zjistili, že lidé nevědí, co mají v takových chvílích dělat, a zmatkují. Zároveň ale odmítají číst dlouhé příručky a poučky,“ uvedla pro StudentMag.cz mluvčí projektu Lada Kadaníková.
S ohledem na současné online trendy se tedy tvůrci rozhodli pro sdělení ve formě originálních infografik. Na svých webových stránkách již nyní nabízejí infografiky k chování při požáru, úrazu elektrickým proudem nebo srdeční mrtvici. Zvláštní pozornost VisuLife věnuje tématu povodní.
„Tento vodní živel se České republice rozhodně nevyhýbá. Chceme, aby si lidé našli pár minut a věděli nejen to, na co je třeba myslet v samotném průběhu povodně, ale také jaké informace by si měli zjistit předem nebo na co si dát pozor, když voda ustoupí,“ vysvětluje Kadaníková.
Všechny grafiky jsou dostupné zdarma ke stažení
Při tvorbě infografik spolupracuje projektový tým s odborníky z oboru zdravotnictví, ochrany obyvatel a dalších veřejných služeb. Na povodňové grafice se například podílel Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje.
Necelý rok od svého spuštění se může VisuLife na webových stránkách pochlubit 10 kompletními infografikami k mimořádným situacím. Všechny jsou volně přístupné veřejnosti, pod licencí Creative Commons.
Původně se měl projekt zaměřovat na vytvoření aplikace pro mobilní platformu Android, která by občany okamžitě naváděla, jak mají v krizové situaci postupovat. S týmž konceptem však autory předběhl Český červený kříž vydáním aplikace První pomoc.