Menu
StudentMag
Studentský život

Vdechnout zahradnímu nábytku nový život

Každý, kdo má doma zahradu na něm vždy má nějaký zahradní nábytek. Ať už plastový, tak dřevěný, nebo kovový. Plastový nábytek se časem špiní a křehne. Dřevěnému oprýskává lak a praskají prkna. Kovový je zase velmi těžký, nemotorný, časem rezne a skřípe. Ani jedna varianta není ideální. Záleží tedy jen na vás, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám. Ale ať už máte jakýkoliv typ zahradního nábytku, ani jedna z těchto variant nevydrží věčně. Jedním ze způsobů, jak obnovit vzhled zahradního nábytku jsou polstry.

Polstry na zahradní nábytek jsou totiž nejen designová, ale také praktická věc. Pomáhá vytvářet pocit útulnosti, změkčuje obvykle tvrdý a omyvatelný povrch židlí a lavic, a vypadá krásně. Zahradní nábytek však může dostat nový život i jen běžnou údržbou. Omýváním, lakováním, natřením nebo prostým vyleštěním. To vše jsou způsoby, jak váš zahradní nábytek prokoukne a ještě několik let bude dělat parádu.

Polstry zahradního nábytku

Polstrování je nejen způsob, jak zajistit, aby vaše židle a lavice byly dostatečně měkké a pohodlné. Ale je to také možnost, jak jim po čase zajistit nový háv. U lavic i židlí se může jednat jak o polstrování jen sedací části, tak i celé zadní části s opěrkou zad. Vhodné vlastnosti polstrování je krom vámi vhodně vybraná barva, textura nebo vzorek, také jeho omyvatelnost, voděodolnost a odolnost proti vydření materiálu. To jsou totiž nejčastější tři aspekty, které lidi podceňují. Bavlna je sice příjemná, ale z těchto parametrů nesplňuje ani jeden. Proto se raději zaměřte na lepší materiály, které mohou být jak přírodní, tak směs s umělým vláknem. Pokud navíc máte rádi ruční práce, je možné si výrobu polstrů na zahradní nábytek zvolit jako svůj nový domácí projekt na deštivě dny. Budete pak z nich mít o to větší radost.

Obnova zahradního nábytku

Zahradní nábytek po nějakém čase užívání nejen křehne a degraduje, ale také vypadá nevzhledně nebo se některé jeho části opotřebí. U plastového nábytku není nic jednoduššího, než jej omít měkkou stranou houbičky a naředěným octem. Ten výborně zbaví plast nečistot a vy se nemusíte bát o to, že byste si nábytek podřeli. Plast také na mrazu rychle degraduje a křehne, proto je vždy vhodné jej na zimu schovávat minimálně do sklepa nebo garáže. Tak předejdete jeho brzkému zestárnutí. Dřevěný nábytek často ztrácí hutnost dřeva, které potom praská a z něhož se také oprýskává starý lak a někdy i barva. Je proto vhodné dřevo čas od času osmirkovat a ošetřit namořením. Případně znovu natřít nebo nalakovat. Kovový nábytek pak nejčastěji degraduje formou reznutí nebo oprýskání barvy. Barvu lze obnovit přetřením. Rez je ovšem ošemetná, protože jakmile se jednou na kovu objeví, už ji nelze účinně odstranit. Jediným řešením by bylo místo znovu svařit nebo převařit, aby se rez vyčistila a postižené místo zpevnilo. To ale vyžaduje odborný zásah, takže se to nedoporučuje dělat laikům a nezkušeným hobby opravářům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vdechnout zahradnímu nábytku nový život