Musíte napsat 15 normostran na téma, které byste shrnuli do tří vět? První rada, kterou pro vás máme, zní: vyberte si příště lepší téma. I s blbým tématem se však dá pracovat. Přečtěte si, jak potřebné normostrany nahnat.
1. Připravte si osnovu
Zní to jako rada ze základní školy, osnova ale vážně není úplně zbytečná. Ani v našem pokročilém věku. Tím, že si předem promyslíte, co přesně budete psát a v jakém pořadí, se vám práce o něco natáhne.
2. Vymyslete si části
Abyste mohli mít osnovu, potřebujete logicky nějaké části práce. Jako první se nabízí dělení práce na část teoretickou a praktickou, i tyto dvě části si však zkuste rozdělit na další podsekce.
Pokud píšete o problému, k němuž nějaká teorie & praxe nejsou třeba, rozdělte si práci podle úhlů pohledu na dané téma, podle aspektů, které je třeba ke vztahu k němu probrat, a podobně.
3. Dovysvětlujte jako pro blbečky
Také vám čas od času učitelé říkají, abyste jim ve svých pracích všechno vysvětlovali jako pro blbce? Tak se tím řiďte. Přibudou vám díky tomu další napsané znaky.
Pokaždé, když napíšete nějakou novou informaci, se sami sebe ptejte, proč to je tak, proč to není jinak, co to znamená, jaký to má dopad a podobně.
4. Proč psát závěr jen na konec?
Když už jste si vymysleli pěkné části práce, co je vždy na konci shrnout? Vy tím naženete znaky a učiteli usnadníte orientaci ve své práci. Stačí shrnout, co jste právě napsali a na co jste přišli, a že se přesunete k té a té části práce.
5. Z obecného i konkrétního hlediska
Je to stejné, jako kdybyste popisovali budovu: dá se popsat zvenku i zevnitř. Stejně tak se můžete dívat na cokoli jiného. Popište všechno jako samostatný fenomén i v obecnějším kontextu.
6. Fantom vědeckého diskurzu? Jakýsi
Chybí už vám opravdu jen pár slov, abyste to mohli odeslat? Jděte na to jako vědci a použijte pár jakýchsi vycpávkových slov, která působí děsně sofistikovaně. Například jakýsi.
7. Citujte (přiměřeně)
Klasika, jež nezklame. Všude se dá šoupnout nějaká trefná citace ze sekundární literatury. Ta bude navíc obvykle delší než vaše parafráze.
8. Tip pro fajnšmekry
Pamatujete na ta různá přiznání VŠ, která před několika měsíci vládla Facebooku? Studenti tam často svěřovali, že do svých prací sem tam vrazili odstavec úplně o ničem, aby nahnali slova, a nikdo si toho nevšiml. Pokud se nebojíte, vygenerujte si třeba výplňkový text Lorem Ipsum.