Menu
StudentMag
Studentský život

Umíte správně používat Wikipedii? Podívejte se na její pro a proti

Redakce

Redakce

28. 6. 2013

Internetová encyklopedie Wikipedie je oblíbená nejen u studentů. Víte ale, jak z ní nejlépe čerpat? Přinášíme přehled jejích výhod i varování, na co si při jejím používání dát pozor.

Wikipedia je otevřená encyklopedie volně dostupná na internetu, což znamená, že k ní v dnešní době má přístup prakticky každý. Cílem této encyklopedie je zdarma poskytovat co nejvíce informací pokud možno co nejširšímu okruhu lidí. Od toho se také odvíjejí její největší výhody i nevýhody.

Informace pro každého

Hlavní výhodou je poměrně snadný přístup k velkému množství informací. Česká verze Wikipedie je mnohem méně obsáhlá než její anglická, francouzská, španělská či německá verze. Většina dnešních studentů ale některé z těchto jazyků ovládá (do jisté míry), takže proč toho nevyužít i při vyhledávání informací na internetu?

Často se stává, že vám článek na české verzi Wikipedie přijde příliš stručný. V takovém případě si ho neváhejte vyhledat v některém z výše uvedených jazyků. K takovému přepínání se hodí lišta s jednotlivými jazyky, kterou najdete v levé části obrazovky.

Články můžete editovat i vy

Při používání Wikipedie však mějte na paměti také jedno velké riziko spojené s touto otevřenou internetovou encyklopedií. Články do ní totiž můžu psát či editovat naprosto kdokoliv, tedy i internetoví trollové a podobná havěť. Kvůli jejich působení pak články občas bývají lehce či méně pozměněné.

Wikipedie sice má své způsoby, jak těmto nežádoucím zásahům čelit, ty ale nejsou stoprocentní, především pak v případě málo čtených článků. Pokud tedy při přebírání informací z Wikipedie nevěnujete čas jejich ověřování z jiných zdrojů, hrozí vám, že budete za blbce.

Kdy tedy Wikipedii používat?

  • Pokud si chcete rychle vytvořit základní přehled o něčem neznámém.
  • Pokud hledáte doplňující informace k tématu, o kterém už něco víte.
  • Pokud hledáte cizojazyčný ekvivalent nějakého delšího, těžko přeložitelného výrazu. Ano, může to znít trochu zvláštně, ale výše zmíněná jazyková lišta v levém okraji se k tomu výborně hodí.

V jakých případech si dávat pozor?

  • Nepoužívejte Wikipedii, pokud se chcete něco opravdu dobře naučit. K tomu jsou mnohem vhodnější jiné, ověřené zdroje, knihy nebo encyklopedie Britannica – ta totiž na rozdíl od Wikipedie obsahuje pouze ověřené články.
  • Wikipedie také rozhodně není vhodným zdrojem referátů a podobných školních prací. Pro většinu středoškolských učitelů je Wikipedie dávno profláknutý zdroj a pokud ji ve své práci nadměrně využíváte, snadno na to přijdou. Používat Wikipedii jako zdroj pro vysokoškolské práce snad ani nikoho nenapadne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Umíte správně používat Wikipedii? Podívejte se na její pro a proti