Menu
StudentMag
Studentský život

Umění prokrastinace: John Perry radí, jak se naučit efektivně zahálet

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

30. 10. 2013

V poslední době vychází spousta příruček plných tipů, jak konečně přestat s prokrastinací. Myslíte si, že vám už nic nepomůže a musíte se se svým handicapem smířit? John Perry to vidí podobně. A má pro vás rady, jak z něj vytěžit přece jen něco pozitivního.

Dostanete zadaný nějaký důležitý úkol (dejme tomu esej do školy). Výborně, představujete si, půjdu do knihovny, zásobím se odbornou literaturou, esej si předem důkladně promyslím a perfektně strukturuji, ukážu v ní, že jsem sečtělý člověk, všechny své myšlenky brilantně ilustruji na příkladech z knih, dostanu plný počet bodů a moje práce bude nejlepší ze všech.

Termín odevzdání se blíží a vám nejen že se nechce do knihovny, odkládáte i sestavení osnovy eseje. Dělali byste cokoli jiného, jen abyste se vyhnuli té práci, která nejvíc hoří. To si raději pětkrát převléknete povlečení na posteli. Vidíte se v tom?

Vneste do lelkování strukturu

Stejné problémy jako vy má i profesor filozofie John Perry. Prokrastinace trápí mnoho lidí a každý by si přál s ní konečně zatočit. Perry nepřináší rady, jak se jí nadobro zbavit; místo toho vysvětluje, jak ji využít co nejvíc ve svůj prospěch.

John Perry je profesor filozofie na Stanfordské univerzitě. Esej Strukturovaná prokrastinace napsal již v roce 1995; knihu „Umění prokrastinace“ však, údajně kvůli prokrastinaci, publikoval až o 17 let později.

Základem je podle něj porozumění samotným příčinám prokrastinace. Jakému typu úkolů se vlastně vyhýbáme a proč? Co děláme místo nich? Cítíte se provinile, když znovu odložíte úkol na poslední chvíli? Chcete-li svému svědomí ulevit, stačí si uvědomit, kolik jiných věcí jste stihli jen proto, že jste se chtěli vyhnout tomu nejdůležitějšímu, a dopřát vašemu lelkování trochu struktury. Jak? To vám řekne John Perry.

Kniha založená na vlastních zkušenostech

Knížka o sotva sto stranách je pro prokrastinátory ideální – když už se k její četbě dokopete, pravděpodobně ji zvládnete na jeden zátah. Vtáhne vás od prvního odstavce. Perry píše svižně, často si dělá legraci sám ze sebe a čtení rychle odsýpá. Pravděpodobně se i zasmějete a budete mít pocit, že vám autor mluví z duše a že tohle jste prostě celí vy.

Perry čerpá z vlastních zkušeností: jeho samotného prokrastinace trápí a často mu komplikuje život. Na mnoha zábavných příbězích ze svého života ukazuje, co všechno kvůli ní nebyl schopen udělat pořádně a včas. Dodává, že za to všechno vlastně vůbec nemůže lenost, ale perfekcionismus. Ač to zní zvláštně, Perry logicky dokazuje, že to tak skutečně u většiny z nás může být.

Jak oklamat sám sebe a mnohem více

Proto mimo jiné radí, jak své perfekcionistické já oklamat a dovolit si odvést pouze průměrnou práci (kteru bychom nakonec odflákli tak jako tak, protože by nám na ni nezbyl čas).

Nicméně i on uznává, že ačkoli se dá s prokrastinací pracovat, často vám může uškodit. Proto na konci knihy přináší konkrétní tipy na publikace, které by vám mohly pomoci, a na ty, kterým byste se naopak měli vyhnout.

Pokud nemáte dostatečně akčního ducha a jednoduše se nedokážete do práce donutit žádným prostředkem, mohlo by vám „Umění prokrastinace“ pomoci. Minimálně v tom, že ze sebe přestanete mít tak špatný pocit a nebudete se cítit jako takový budižkničemu.

Název: Umění prokrastinace. Autor: John Perry. Originální název: The Art of Procrastination. Přeložila: Šárka Kadlecová. Vydalo nakladatelství NOXI, Bratislava 2013, 96 stran.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Umění prokrastinace: John Perry radí, jak se naučit efektivně zahálet