Paměť je složitý mechanismus, pro který je zapomínání přirozené a nezbytné. Jak zařídit, aby bylo ukládání informací co nejefektivnější? Více se na učení soustřeďte a hledejte souvislosti.
Paměť třídí informace podle jejich důležitosti. Nejhodnotnější ukládá v krátkodobé paměti. Opakováním informace přesuneme do dlouhodobé paměti, kde jsme je nuceni hýčkat občasným připomínáním. Pokud se již od začátku budete na učení co nejvíc soustředit, ulehčíte si tím hodně práce.
Než se začnete učit
Vytvořte si pro učení co nejlepší podmínky. Pakliže již při hledání knížek lapáte po dechu, něco není v pořádku. Zkontrolujte si, zda máte v pokoji dostatek kyslíku a příjemnou teplotu. Věnujte učení veškerou pozornost. Nenechte se rozptylovat puštěnou televizí nebo hlasitou hudbou. Nepořádek na stole bránící vašemu pohledu na učebnice také ničemu nepomůže.
1. Když se učíte sami
Ujistěte se, že vás při učení nebude nikdo vyrušovat ani rozptylovat. Látku si několikrát přečtěte a snažte se ji pochopit. Z textu si sestavte výtah a vynechejte zbytečné informace. Kapitolu si přečtěte znovu a důležité body si vybavujte z hlavy. Někdy vám pomůže procházet se při učení po místnosti.
Jako učební pomůcku můžete využít i mobil. Namluvte si do telefonu záchytné body a poslouchejte je kdykoli během dne.
První krátké opakování učiňte po deseti minutách. Je dokázané, že 75 % informací zapomeneme bez opakování do 24 hodin. Proto si o den později připomeňte celou problematiku znovu.
Vyberte si vlastní styl učení. Existuje mnoho vychytávek, které vám zapamatování usnadní. Zapojte více smyslů. Nestačí vidět, čtěte nahlas, dívejte se na obrázky a spojujte si fakta s obyčejnými věcmi. Až si budete potřebovat znalosti vybavit, neuvidíte pouze barvu nadpisu a přibližnou pozici látky v sešitě.
Na učivo si vyhraďte určitou hodinu
Nedokážete se k učení přinutit? „Pokud si každý den vyhradíte jednu hodinu na učení, vždy ve stejný čas, poznáte výsledky. Učení se pro vás stane přirozené a nebudete se k němu muset celý den přemlouvat. Prostě budete vědět, že v osm večer se jdete učit a do devíti vás nikdo nesmí rušit,” radí výchovná poradkyně.
2. Když máte na učení parťáka/y
Je nezbytné, abyste všichni nahlíželi při učení do stejných poznámek a knih. Jinak by zbytečně docházelo k nedorozuměním. Text si přečtěte nahlas a snažte se vstřebávat důležité informace. Ty později dávejte dohromady a sepište na papír.
Pomocí otázek a odpovědí si vyjasňujte mezery a diskutujte o tématu. Zkuste se zkoušet navzájem.
Doma si látku přečtěte znovu, docílíte tím lepšího vstřebání informací. Vše si zopakujte o den později.
Neodsuzujte předmět hned zpočátku. Nikdy nevíte, kdy se vám znalosti budou hodit. Když si osvojíte vlastní styl učení, jistě se brzy dočkáte výsledků.