Popularita a sláva láká snad každého. Jedna z cest, které k ní vedou, je přes televizi. Chce to však hodně dřiny a i trochu štěstí.
Co chcete dělat?
V televizi je pracovních pozic spousta. Kromě lidí, které vídáte na obrazovce, je tam i hodně pozic, které nejsou vidět. Pokud chcete být vidět, můžete se stát hlasatelem zpráv, reportérem anebo třeba moderátorem zábavných soutěží. Pro začátek si tedy ujasněte, co vlastně chcete dělat.
Co musíte umět?
Požadavky na pracovníka televize se přirozeně odvíjí od toho, jakou pozici chce zastávat. Pokud chcete hlásit zprávy či moderovat publicistický pořad, měli byste působit seriózně a ne nijak extravagantně. Reportéři zase musí být zejména pohotoví a průbojní. A moderátorům zábavních soutěží by zase neměl chybět osobitý šarm a smysl pro humor. V jejich případě trocha originality neuškodí ani co se týče vzhledu.
Kde studovat žurnalistiku na vysoké škole a jak si vybrat
Všechny televizní tváře by měly působit upraveným a pro diváka příjemným dojmem. Důležité rovněž je, abyste se uměli jasně a srozumitelně vyjadřovat. U zpravodajských relací či publicistických pořadů je pak důležitá spisovnost a orientace ve veřejném dění. Na těchto věcech tedy pracujte.
Regionální televize
Televizní obrazovka je jedním ze zaručených způsobů, jak se proslavit. Dostat se však do celostátní televize, to není úplně snadné. Dnes mají však lidé toužící se stát televizní hvězdou situaci poněkud ulehčenou tím, že existuje spousta regionálních televizí.
Zkuste se tedy nejprve prosadit na této úrovni. Do celostátní televize vás bez relevantní praxe v oboru pravděpodobně nevezmou, tu nicméně můžete získat v právě v regionální televizi. Kromě zkušeností a políčka v životopisu můžete získat i cenné kontakty.
Jak se dostat na FAMU? Prvním krokem jsou autorská díla
Internetová média
Ještě snazší to nejspíš bude přes internet, kde se dnes odehrává prakticky všechno. Internetových televizí vzniká v posledních letech spousty, některé jsou více profláknuté, některé méně. Můžete to tedy nejprve zkusit v nich.
Pokud se chcete dostat do televizní zpravodajství, prvním krokem může být stát se redaktorem nějakého zpravodajského webu. Zde získáte přehled o tom, jak vlastně zprávy vznikají, a proto se i taková praxe počítá.
Buďte aktivní
Zadarmo vám nikdo nedá, snažit se musíte hlavně vy, a to už třeba i při studiu. Některé televize a další média nabízí studentům i čerstvým absolventům stáže. I když mohou být neplacené, nepohrdejte jimi. Ty vám totiž mohou pomoci k vaší vysněné práci.
Kde studovat fotografii? Kromě FAMU máte na výběr tři univerzity
Ucházejte se i pozice (samozřejmě v televizi), které se vám třeba zdají nevýznamné. Vždy vás to totiž posune alespoň o kousek blíže vašemu snu a navíc – jako interní zaměstnanec budete vědět o novém konkurzu vědět jako první. A televize jistě raději sáhne po někom z vlastních řad.