Testujeme menzy: Dietní jídelna v Praze nakrmí masožrouty i vegetariány
Vendula Pazderová
23. 10. 2013
Studujete VŠ v Praze a nejste spokojeni se svou dosavadní menzou? Vyzkoušeli jsme tak trochu alternativní jídelnu, o které se příliš nemluví – Dietní jídelnu ve Spálené ulici při Městské poliklinice v Praze.
Příručka pro prváky Filozofické fakulty UK tvrdí, že Dietní jídelna je určena pro studenty se zdravotními problémy a vegetariány. Obě tvrzení jsou pravdivá, i když se to na první pohled v záplavě knedlíků a vepřového v jídelníčku nezdá. Ve Spálené máte na výběr mezi šesti druhy dietních jídel. Buď s omezením tuku, s omezením bílkovin, diabetická, šetřící jaterní nebo klasická racionální jídla. Pro vegetariány je vhodné to s omezením bílkovin.
Vybere si (pravděpodobně) každý
Kdo se děsí nemocničních blafů nebo jídel vařených z ingrediencí, které se prodávají výhradně ve zdravé výživě, může být v klidu. V dietní jídelně jsou na výběr i jídla jako srbské vepřové žebírko, krůtí na česneku, zeleninové chilli, sekaná, krůtí rolka nebo uhlířské špagety (vybráno z jídelníčku na 40. týden roku 2013).
Tímto zřejmě Spálená zklame ty, který doufali v nějakou alternativní stravu (plněnou cuketu či dýňovou polévku), nebo prostě jen nefandí typickým českým jídlům, která se v jídelnách podávají (jako třeba uzené s bramborovou kaší nebo nudle s mákem). I tak si ale troufáme tvrdit, že si z jídelního lístku vyberete.
Sežeňte si potřebné dokumenty
Abyste se zde mohli stravovat za dotovanou studentskou cenu, potřebujete potvrzení od lékaře, že musíte dodržovat patřičnou dietu. Jste-li tedy skrz naskrz zdraví, máte smůlu a můžete se vrátit třeba do menzy na Právnické fakultě. Dále s sebou přineste potvrzení o studiu, musí však být ze školy, která má s MPP (Městskou poliklinikou Praha) uzavřenou dohodu.
Dohodu má MPP uzavřenou s:
- všemi fakultami Univerzity Karlovy
- VŠE
- AMU
- ČZU
- ČVUT
Pozor: Potvrzení o studiu musíte předložit na začátku každého semestru.
Založení stravovací karty stojí 100 korun, které vám však po ukončení VŠ (nebo rozhodnete-li se stravovat se jinde) budou vráceny. Karta se prý obvykle vystavuje do dvou dnů, ale přijdete-li ve správnou chvíli a budete-li mít štěstí na příjemný personál tak, jako jsme měli my, můžete ji mít hotovou do pěti minut a hned jít obědvat.
Dobrá zpráva: ve Spálené není příjemný, a dokonce i usměvavý personál nic neobvyklého.
Co se chuti týče, Spálená patří k těm lepším pražským menzám. Rozhodně si nepochutnáte jako v restauraci, ve srovnání s většinou ostatních menz jsou zde ale jídla chutná a obvykle i lákavá na pohled. Maso je dopečené, těstoviny se nerozpadávají pod vidličkou a místo přílohové rýže nedostanete rýžovou kaši.
Pochválit musíme také černý čaj, který skutečně chutná tak, jak má, a není doslazován žádným sirupem. Co víc, ve Spálené si k jídlu můžete vzít i ubrousek; tato možnost v ostatních menzách často chybí.
Žádná fronta a spousta místa
Na Spálené je také skvělé to, že nemusíte trávit drahocenné minuty ve frontě a nikdy se vám nestane, že byste museli s tácem postávat uprostřed jídelny a čekat, kdy se konečně uvolní místo.
Příjemné jsou i prostory jídelny – připomínají mnohem více restauraci než nádražní halu, jako je tomu například v menze Jednota v Opletalově ulici.
Jídelna ve Spálené má vlastně jedinou nevýhodu, za kterou ovšem vůbec nemůže její vedení. Totiž to, že vás na půl hodiny vytrhne z víru studentského života. Obědvat budete spíše se starší generací. Proto, pokud si po obědě rádi poklábosíte se spolužáky, vyberte si jinou menzu.
Jak se do Spálené dostat?
Jste-li líní chodit, nejideálnější pro vás bude dojet tramvají na zastávku Národní třída či na Lazarskou. Daleko to ale není ani ze stanic metra Můstek nebo z Karlova náměstí.