Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Studovat? Nebo podnikat?

Máš nápad? Vizi, jak ho prodat? Tak si založ firmu a rozjeď vlastní podnikání dřív, než tě někdo předběhne.

Možná zrovna finišuješ střední a říkáš si, co teď? Zkusit vysokou? Nechat se zaměstnat? Jestli ti ani jedna z těchto variant nepřijde dost lákavá, chceš být sám sobě pánem a máš podnikatelského ducha, možná by stálo za to zapřemýšlet o založení firmy.

Představa vs. realita

První věc, kterou je třeba zvážit, než se pustíš do vlastního byznysu, je, co bude vlastně ten byznys? Ideální je se soustředit na jednu věc, kterou umíš dobře, a najít takovou díru na trhu, která bude klíčem k udržitelnému zisku. Baví tě opravovat a přestavovat jízdní kola? Otevři si servis. Mluvíš perfektně anglicky? Založ jazykovou školu. Vždycky je však třeba pamatovat, že originální myšlenka nestačí, z dlouhodobého hlediska je důležité mít určitou strategii a umět reagovat na výkyvy trhu.

Vlastním jménem vs. na firmu

Většina podnikatelů začíná podnikat tzv. na sebe. Stačí si na živnostenském úřadě vyřídit živnost a najednou je člověk podnikatel, který ale stále stoprocentně ručí za všechny své závazky, a to celým svým majetkem (popř.  společným majetkem manželů, na což je také třeba pamatovat). Tomu se však řada lidí chce už od počátku vyhnout, proto zvolí cestu založení obchodní společnosti, nejčastěji s.r.o., což riziko z podnikání částečně umenší. Vstupní náklady na společnost jsou sice o něco větší než tisícovka za živnostenský list, ale založení s.r.o. u specializovaných agentur nestojí řádově o tolik navíc a budovat vlastní značku na jménu společnosti je bezpochyby jednoduší než na jednoho Honzu Nováka mezi tisíci dalšími.

Volnost vs. zodpovědnost

Podnikání s sebou tradičně přináší spoustu benefitů, které se ale rychle dovedou proměnit v pravý opak. Flexibilní pracovní doba zní sice krásně, ale často to znamená mnohem víc než běžných osm hodin denně, mnohdy i práci dlouho do noci nebo o víkendu. Než se vrhneš do podnikání, je třeba si zamést před svým vlastním prahem a přiznat si, jestli se vůbec dokážeš bez vnějšího tlaku (šéfa a stanovených deadlinů) postavit zodpovědně k práci čelem.

Úspory vs. úvěry

Není asi třeba zdůrazňovat, že začít úspěšně podnikat vyžaduje určitý počáteční kapitál, který poslouží např. k zařízení prostor, propagaci nebo nákupu vstupních surovin. Rozhodně můžeme doporučit našetřit si něco dopředu a ideálně se vyhnout půjčování peněz v rodině, což je dlouhodobě cesta do pekel. Úspory ti následně můžou dodat na důvěryhodnosti i při schvalování případného úvěru. Co by se dále rozhodně nemělo podcenit, je finanční gramotnost. Nikdy si nepůjčuj peníze s tím, že víš, že je nebudeš moct splatit. Bludný kruh exekucí je v naší republice fenoménem, kterého se bezpochyby nechceš osobně účastnit. I proto může být založení firmy ve výsledku nejbezpečnější cesta.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Studovat? Nebo podnikat?