Menu
StudentMag
Studium

Studium VŠ na mateřské. Co musíte vědět, abyste to zvládla?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

28. 3. 2018

Na rozdíl od mužů prý ženy zvládají víc věcí najednou. Spousta čerstvých maminek tak kromě péče o dítě studuje i vysokou školu. Jak se dají tyto dva odlišné světy skloubit?

Žádná z maminek, které zároveň studují vysokou, by asi netvrdila, že je to hračka. Přesto to nevzdávají. Pokud mezi ně čerstvě patříte nebo za chvíli patřit budete i vy, inspirujte se tipy od těch zkušenějších.

Nechtějte po sobě nemožné

Náš život je do velké míry o určování priorit. Pokud pro vás vzdělání zůstává důležité i přes to, že máte dítě, určitě studium nevzdávejte. Musíte se však smířit s tím, že nelze dělat obě věci na 100 % a nechtít po sobě zázraky.

Pokud občas neuděláte zkoušku, nic se neděje, to se stává i studentům, kteří mají na práci jen školu. Stejně tak pokud nebudete mít doma permanentně dokonale uklizeno. Také si nevyčítejte, že nemáte čas na své přátelé. Oni si určitě nemyslí, že na ně prostě kašlete.

Neodmítejte pomoc

Určitě se najde pár lidí, ať už z přátel či z rodiny, kteří vám nabídnou, že vám malé pohlídají. Nemusíte se cítit provinile, že někomu děláte starosti; kdyby nechtěli, pomoc vám nenabízí. S úsměvem ji tedy přijměte a můžete se na chvíli věnovat svým zálibám, na které vám jinak moc času nezbyde.

Dálkové studium

Co se týče školy, zvažte možnost kombinovaného studia. Na některých školách to znamená jeden víkend za měsíc, jinde jeden den týdně, každopádně ušetříte spoustu času minimálně na dojíždění. Pokud vaše škola dálkové studium neumožňuje, zkuste si domluvit individuální plán s jednotlivými vyučujícími.

Na druhou stranu, dálkové studium nemusí být správná volba pro všechny maminky. Vyžaduje totiž velkou disciplínu. Na většině VŠ vás sice ani na prezenčním studiu během semestru k učení nikdo nenutí, kontakt se školou je však přece jen větší. Na dálkovém studiu snadněji zapomenete na to, že zkoušky se neúprosně blíží.

Zvažte doučování

V otázce volby formy studia pro vás může být určující také váš obor a způsob učení. Na dálkovém studiu toho budete muset valnou většinu nastudovat sami z knih. Pokud však studujete například matematiku, je obecně lepší, když vám látku někdo vysvětlí na živo. Stejně je tomu tak i v případě, že se lépe učíte poslechem.

Pokud máte školu daleko, zvažte pravidelné doučování. Nejen že vám učení půjde rychleji, ale budete se „muset“ pravidelně připravovat. Stačí přitom třeba dvě hodinky týdně, na kterých proberete pouze látku, které jste sami nedokázali porozumět.

Plánujte a organizujte

Spousta lidí ztrácí čas tím, že přemýšlejí nad tím, co je potřeba udělat první, až nakonec zjistí, že hoří úplně všechno. To se vám nestane, pokud si svůj čas pořádně naplánujete. Je dobré si určitý čas vyhradit pouze na učení a zařídit si na něj pevné hlídání. Do svého plánu nezapomeňte zařadit ani pravidelný odpočinek.

Nenechávejte vše na poslední chvíli

Péče o malé děti je nepředvídatelná. Vše se může měnit doslova z hodiny na hodinu. Musíte mít pořád na mysli, že ačkoli jste během dne přesvědčená, že večer vše uděláte, vaše dítě se může rozhodnout úplně jinak. Bolest bříška, náhlá horečka či jen prosté rozhodnutí, že prostě spát nebude, vám může zcela změnit program. Snažte se proto vše dělat dostatečně dopředu. Ušetříte si hodně stresu.

Když můžete, věnujte se dětem na 100 %

Děti každého věku budou rozhodně vstřícnější k Vaší potřebě studovat, pokud nebudou cítit, že jsou tzv. na druhé koleji. Snažte se proto všechen čas, který máte pro sebe, se jim věnovat na sto procent. Tato investice energie se vám zaručeně vrátí v podobě následující klidné chvilky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Studium VŠ na mateřské. Co musíte vědět, abyste to zvládla?