Studium ve Velké Británii: jak si vybrat školu a vyzrát na poplatky?
Redakce
30. 5. 2018
Nechcete-li se spoléhat pouze na zahraniční výjezd v rámci programů českých vysokých škol, zkuste se přihlásit na studium přímo v královské zemi červených autobusů a čaje o páté.
Vzdělávací systém Velké Británie není pro zahraniční studenty atraktivní jen proto, že patří mezi nejlepší na světě. Představa studia v cizí zemi s rozsáhlou historií, multikulturní atmosférou a nepřeberným množstvím doprovodných aktivit je velmi lákavá.
Znalost jazyka je ve Velké Británii podmínkou
Logickým základem je samozřejmě dobrá znalost anglického jazyka. Přestože se čeští studenti s angličtinou setkávají od základní školy, může je při osobní zkušenosti v zahraničí překvapit mluvený projev rodilých mluvčí. Pokud si v druhém jazyce příliš nevěříte, zkuste si najít doučování nebo se před výjezdem do zahraničí přihlašte do jazykové školy.
Největším přínosem je ale vždy pobyt přímo v Británii. Nabyté zkušenosti a aktivní použití angličtiny se vám vyplatí – ať už se rozhodnete pro brigádu (například jako au-pair) nebo jazykový pobyt. Nutností k přihlášce je maturitní zkouška z angličtiny, velká většina škol však požaduje i další zkoušky jako IELTS, TOEFL nebo Certificate in Advanced English.
Studium ve Velké Británii. Jak se ucházet o studium na britských univerzitách?
Výběr školy a oboru
Velká Británie si zakládá na kvalitním školství a nabízí velké množství prestižních univerzit. Český student má možnost přihlášky stejně jako rodilý Angličan, takže se nemusíte bát ani největších škol jako je Oxford nebo Cambridge – zde však počítejte s vyššími požadavky na přijímání studentů. Informace o studiu naleznete na webových stránkách jednotlivých škol, můžete se také dostavit na dny otevřených dveří, které fungují stejně jako v České republice.
Přihlásit se lze na tříleté bakalářské obory, magisterský titul lze získat již po jednom roce studia. Studování v Anglii si můžete naplánovat i po získání diplomu v Česku, například doktorské programy jsou oblíbené díky menším nákladům za studium. Problémem není ani dálkový typ studia, který je vhodný jako doplněk k práci nebo při nedostatku času.
Jak na podání přihlášky na VŠ v Anglii?
Pokud plánujete studovat v Anglii hned po střední škole, přihlášku musíte podat ještě před složením maturitní zkoušky. Termíny odevzdání si hlídejte – u některých oborů je třeba odevzdat přihlášku již v říjnu předchozího roku.
Přihlašuje se online přes webové stránky UCAS, které jsou přehledné a dá se v nich lehce orientovat. Každý uchazeč si může vybrat maximálně pět škol či oborů. K formuláři se přikládají i získané známky za studium, stejně jako doporučení od učitele ze střední školy.
V Británii se velmi přihlíží i k mimoškolním aktivitám, nebojte se proto v takzvaném „personal statement“ zmínit svoje záliby či brigády nebo dobrovolnickou činnost – tato část přihlášky často rozhoduje o přijetí či nepřijetí studenta. Na prestižní univerzity je nutné složení přijímacích zkoušek, někde se absolvuje i následný pohovor.
Au pair v UK: víte, jaká je britská kultura a na co se připravit?
Financování studia ve Velké Británii
Největším mezníkem při zvažování studia v zahraničí bývá často cena studia. Velká Británie v tomto ohledu patří i díky vysokému standardu vzdělávání mezi nejdražší země. Školné na rok se dostalo na úroveň devíti tisíc liber, což si často ani domácí studenti nemohou dovolit.
V Anglii je ale vymyšlen systém bezúročných půjček jak pro anglické studenty, tak pro členy Evropské unie. Ty se začínají splácet až po nastoupení do zaměstnání a dosažení určité platové úrovně. Na každé univerzitě se přesná částka školného liší, ve Skotsku je například studium plně hrazeno i pro české studenty. Můžete se také ucházet o stipendium na pokrytí životních nákladů během studia, kterých se v České republice objevuje několik.
Ať už se totiž rozhodnete studovat kdekoli v Británii, berte v potaz vyšší výdaje skrz ubytování, stravu či kulturní život.
Přinášíme vzor, jak napsat motivační dopis pro studium v zahraničí
Co očekávat od studia ve Velké Británii?
Systém vzdělávání je zde založen na jiném principu než v Česku. Studenti jsou vedeni individuálnějším přístupem především k samostatnému přemýšlení a samostudiu. S memorováním pouček a dat se v Anglii příliš nesetkáte, profesoři požadují spíše kritické myšlení a umění argumentace. Ústní zkoušky jsou také často nahrazeny psaním esejí, které jsou poté anonymně známkovány. Obvyklé jsou také kolektivní prezentace či projekty.
Pokud vás lákají tradiční školní uniformy, užijete si je jen na některých školách. Očekávání, která by ale měla být naplněna jsou především zlepšení jazykové úrovně, osamostatnění se a získání cenných zkušeností a kontaktů pro budoucí zaměstnání.