Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Studium v zahraničí na rok. Jak si jej zařídit a kde žádat o stipendium?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

14. 7. 2016

Studium v zahraničí, ať už střední školy, anebo vysoké školy, je nejen skvělou zkušeností do života, ale i ceněnou položkou v životopise. Odjet studovat do zahraničí si totiž troufnou jen ti, kteří se jen tak ničeho nebojí. Co studium v zahraničí obnáší a jak si jej zařídit? A je opravdu čeho se bát?

Studium v zahraničí – vysoká škola

Studenti, kteří chtějí odjet studovat do zahraničí při studiu vysoké školy, to mají relativně jednoduché. Mohou využít programu Erasmus (od roku 2014 Erasmus+), zaměřeného na podporu mobility a spolupráce ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě. V rámci tohoto programu zaštiťovaném Evropskou unií mohou studenti vysokých škol strávit část studia na jedné z partnerských zahraničních univerzit jakožto výměnný student.

Studijní výměnné pobyty Erasmus

Ze studentů, kteří podají žádost o studijní výměnný pobyt v zahraničí, jsou pak vybírání ti, kteří jej skutečně absolvují – obvykle na základě studijních výsledků či dalších studijních aktivit. Studium VŠ v zahraničí, respektive většina nákladů s ním spojených, je pak studentovi hrazena z prostředků vyčleněných na program Erasmus. V tom spočívá hlavní výhoda této formy studia v zahraničí.

Studium v zahraničí – střední škola

Naproti tomu pro studenty středních škol, kteří by rádi část studia strávili v zahraničí, takový univerzální program neexistuje. Zatímco na mnohých vysokých školách se můžeme setkat s tím, že jsou studijní pobyty v rámci programu Erasmus studentům přímo vnucovány, o možnosti studia střední školy v zahraničí se musíte zajímat především sami.

Levné studium v zahraničí. 11 tipů jak ušetřit

Studium v zahraničí – agentury

Studium střední školy v zahraničí je možné zařídit si prostřednictvím jedné z pár desítek agentur, které se zaměřují na zajišťování studijních pobytů. Seznam ověřených agentur spolu s recenzemi najdete například na této stránce. Na některou z agentur se můžete obrátit i v případě, že byste chtěli vyrazit na jazykový pobyt do zahraničí, zkusit program au-pair nebo pomoci ze zajištěním jiné brigády či práce v zahraničí.

Studium v zahraničí – stipendium

Oproti vysokoškolským studentům to mají studenti středních škol složitější i v otázce financí – náklady na studium v zahraničí si obvykle musí hradit sami. Možností, jak získat alespoň část peněz z jiných zdrojů, jsou studentská stipendia. Někdy je poskytují i samotné agentury, ovšem spíše se jedná o výjimky. Studenti středních škol se však s žádostí o stipendium mohou obrátit na specializované nadace.

Studium střední školy v zahraničí – stipendium

Nejvýznamnější organizací, která poskytuje stipendia na středoškolské pobyty v zahraničí, je nadace Open Society Fund, a to v rámci hned několika programů. Oblíbené je zejména studium na soukromých středních školách v USA, nicméně studenti nedostanou nic zcela zadarmo – musí prokázat schopnost studovat v angličtině a také velmi dobré studijní výsledky. Poté lze získat peníze na úhradu školného, ubytování i stravování.

Mezi další nadace, u kterých lze žádat o stipendium na studium střední školy v zahraničí patří United World College, která nabízí možnost získat maturitu v zahraničí, či ASF Mezikulturní programy. Stipendia vybraným studentům poskytuje rovněž Dům zahraničních služeb MŠMT. Stipendium na studium střední školy v USA je možné získat také od Davis International Scholars. Studenti, kteří by rádi studovali ve Velké Británii, mohou využít HMC program. Zajistit ubytování v rodině v hostitelské zemi vám může pomoci Rotary klub.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Studium v zahraničí na rok. Jak si jej zařídit a kde žádat o stipendium?