Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Studium v rodném městě: podívejte se, jaké jsou jeho výhody a nevýhody

Redakce

Redakce

25. 10. 2013

Jste v posledním ročníku střední školy a čeká vás těžké rozhodnutí, co po maturitě? Rozmýšlíte se nad svým dalším studijním zaměřením a vybíráte vhodnou vysokou školu? S výběrem nové školy se často otevírá i otázka, zda zůstat ve stejném městě, nebo jít studovat jinam. Podívejte se, jaké jsou výhody a nevýhody studia v rodném městě.

1. Ušetříte za kolej či nájem

Pokud se rozhodnete studovat ve svém rodném městě, pravděpodobně budete i nadále bydlet u rodičů. Nebudete se tedy muset stěhovat na nové místo, zařizovat nové bydlení, složitě převážet věci, a především ušetříte peníze za kolejné či nájem.

2. Nemusíte dojíždět

V případě, že chcete jít studovat do jiného města, měli byste zvážit, jaké jsou možnosti dopravního spojení mezi vaším rodným městem a městem studia. Kolik času vám zabere cesta a kolik doprava stojí? Budete dojíždět každý den, jednou týdně, nebo počítáte s tím, že budete domů jezdit jen na svátky? Tohle všechno byste měli zvážit ještě předtím, než podáte na onu školu přihlášku.

3. Nemusíte si zvykat na nové město

Máte špatný orientační smysl? Neumíte číst v mapách a špatně si pamatujete cestu? V novém městě se budete muset všechno učit od začátku. Jak se dostat do školy? Kde je městská knihovna? Kde je nejbližší obchod? Jak si zařídit tramvajenku či kupón na MHD? Počítejte s tím, že než získáte všechny informace a než si zvyknete na nové město, minimálně pár měsíců to potrvá.

4. Neztratíte kontakt s kamarády a rodinou

Patříte-li mezi osoby, které se nerady seznamují s novými lidmi a těžko si zvykají na nové prostředí, pak by pro vás studium v jiném městě nemusela být vhodná volba. Když zůstanete ve stejném městě, máte větší jistotu, že nepřijdete o kontakt s rodinou a kamarády.

Slavíte narozeniny, máte chuť zajít s kamarády do kina nebo na pivo? Pak stačí jen zavolat a domluvit si schůzku. Když budete studovat každý v jiném městě, možnosti osobního setkání budou omezenější.

1. Menší výběr studijních oborů

V případě, že se rozhodnete studovat ve svém rodném městě a pocházíte z menšího města, můžete mít problém na místní univerzitě najít vhodný studijní obor. Můžete mít velmi omezené množství výběru. V takové situaci je důležité si určit své priority. Záleží vám více na tom, co budete studovat, nebo kde budete studovat?

2. Menší příležitost k osamostatnění

Studium v jiném městě téměř vždy vede k většímu osamostatnění. Musíte se vypořádat s nelehkou životní změnou, naučit se chovat zodpovědně, samostatně řešit problémy a sám se o sebe starat. Pokud zůstanete bydlet u rodičů, ochudíte se o tuto životní zkušenost.

3. V menších městech menší kulturní vyžití

Studenti většinou dávají přesnost studiu ve větších univerzitních městech z důvodu širšího kulturního vyžití. Ve větších městech jako je Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové, Pardubice či Plzeň bývá bohatý studentský život a spousta možností zábavy. Můžete si být tedy jisti, že potkáte kupu nových přátel a rozhodně se nebudete nudit.

4. Minulosti se nezbavíte

Pokud jste si udělali ve svém rodném městě špatnou pověst nebo máte na toto místo nepříjemné vzpomínky, pak by pro vás bylo dobré změnit prostředí. Půjdete-li bydlet do jiného města, můžete začít novou etapu života. Je totiž dost pravděpodobné, že v novém městě vás nikdo znát nebude a budete moci začít s čistým štítem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium v rodném městě: podívejte se, jaké jsou jeho výhody a nevýhody