Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Studium medicíny: na každém předmětu vypadne několik lidí, říká medička

Redakce

Redakce

17. 3. 2018

Mít před jménem zkratku MUDr. znamená mít jedno z nejrespektovanějších povolání. Česká republika nabízí uchazečům o tuto profesi mnoho studijních možností a patří mezi světové špičky, čehož hojně využívají i zahraniční studenti.

Kolem lékařů se stále řeší různé kauzy, ať už jde o jejich platové ohodnocení nebo přesčasové hodiny. Než se však s těmito problémy začnou potýkat i zájemci o lékařský diplom, musí projít učícím drilem, který se v podstatě nezastaví ani po zisku titulu.

Proč vlastně studovat medicínu?

Někdo je o svém budoucím zaměření rozhodnutý od malička, někomu napoví oblíbené předměty a zájmy. „Vždycky mě bavily předměty jako biologie a chemie, ráda jsem si četla články a připravovala se na hodiny. S takovou se jde studovat většinou buď medicína nebo přírodověda,“ říká studentka druhého ročníku brněnské medicíny Adéla. Medicína u ní vyhrála díky variabilitě: „Je dynamická, umožňuje pracovat se zajímavými a chytrými lidmi a neomrzí – každý pacient je jiný.“

Pokud se rozhodnete pro studium medicíny, nečeká vás lehký studentský život jako z filmu. „Od medicíny každý očekává, že bude náročná časově i psychicky, ale zkušenost na vlastní kůži je jiná. Skutečně si toto studium vyžaduje 100 % mého času a každé setkání s přáteli nebo volnočasové aktivity si musím přesně plánovat,“ dodává Adéla.

Erasmus na medicíně. Je to snadnější, než si myslíte

Vybírat lze mezi spoustou fakult

V České republice se můžete hlásit na několik lékařských fakult – na fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Hradci Králové a Plzni, dále na brněnskou Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého v Olomouci a také na Ostravskou univerzitu. V Hradci Králové se nachází i Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity Obrany.

Každá fakulta má své plusy a mínusy, proto si pečlivě procházejte studijní plány a informace na oficiálních webových stránkách. Můžete si vybírat mezi fakultami zaměřenými spíše na vědu a osobitý přístup profesorů (3. lékařská fakulta v Praze), se zahraničními stážemi a výjezdy (Olomouc), kampusem s nejlepší přírodovědou a genetikou (Brno) či s největší úspěšností při shánění práce po studiu (1. lékařská fakulta v Praze).

V žebříčku nejlepších vysokých škol Hospodářských novin se na prvním místě v minulém roce umístila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Na tuto fakultu je také nejvyšší šance na přijetí – uspěje 24 % uchazečů.

Jak dlouho se učit na přijímací zkoušky na medicínu?

Přijímací řízení na medicínu

Pohlídejte si jednotlivé fakulty, na některé se dá dostat pouze přes průměr známek. Vyhnete se tak oborovým zkouškám. Uchazeči o jedno z nejnáročnějších studií by měli být na přijímací testy skvěle připraveni. Otázky jsou zaměřeny na biologii, chemii, fyziku a somatologii (nauka o lidském těle). Znovu záleží na typu lékařské fakulty, některým stačí jeden test, jinde se musíte dostavit i na druhé kolo zkoušek či osobní pohovor.

Střední školy, především gymnázia, nabízejí v posledních ročnících speciální semináře zaměřené na somatologii nebo biologii. Pokud vám tato příprava není nabídnuta nebo se zdá nedostačující, je možné navštěvovat placené přípravné kurzy. Ty jsou často pořádány samotnými fakultami, setkat se ale můžete i se soukromými lektory či společnostmi.

Studentka Martina z lékařské fakulty v Hradci Králové k přípravě říká: „Příprava na přijímačky u mě vypadala asi tak, že jsem chodila na přípravný kurz jednou týdně a jinak jsem si dělala staré testy.“

Život studenta medicíny. Jak tráví dny průměrný medik

Medici se profilují až během studia

Medici musí vystudovat všeobecné lékařství, během kterého se profilují do přesné specializace, kterou si naplno vyzkouší až během atestace. Během studia se medikům mimo samozřejmé předměty nevyhne například latinský jazyk či lékařská etika. Mezi nejobávanější pak patří anatomie, farmakologie a patologie.

Studentka Adéla ale připomíná: „Skoro na každém předmětu vypadne několik lidí, takže se to nedá úplně odhadnout.“ Každý student musí také povinně projít kolečkem praxí a stáží v nemocnicích, kde si vyzkouší jak práci sester, tak lékařů. Jestli vůbec na své povolání mají studenti žaludek se dozví i během dvoutýdenních pitev. Pro studium medicíny si připravte pevné nervy a spoustu trpělivosti.

Kde studovat medicínu. Kompletní přehled českých škol a zahraniční tipy

Jaké je uplatnění studentů medicíny?

Lékařů je všeobecně velký nedostatek, proto jestli někde máte v podstatě jisté uplatnění, je to na medicíně. Jako medici si ale na samotné vydělávání dlouho počkáte. Šest let na univerzitě (v nejlepším případě) střídá pětiletá atestace.

„Představa, že to doopravdy dělám je absolutně jediná věc, která mě u studia drží,“ ukončuje Adéla. „Hodně lidí by asi začalo vykládat o zachraňování životů. Já si zcela sobecky představuji, že bych se jednou mohla stát člověkem, který má v rukou moc měnit životy.“

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Studium medicíny: na každém předmětu vypadne několik lidí, říká medička