Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Studium bohemistiky. Vybrali jsme 6 věcí, které o tomto oboru nevíte

Baví-li vás na střední škole hlavně čeština, možná už jste uvažovali nad budoucím studiem bohemistiky. Víte ale doopravdy, co tento obor vlastně obnáší? Jak se s ním uživíte a v čem se liší výuka češtiny na vysoké od střední školy? Přečtěte si, jaké mají studující bohemisté s tímto oborem zkušenosti.

Božena Němcová? Kdepak, raději Noam Chomsky

Spousta lidí by možná čekala, že na bohemistice se bude diskutovat především o Němcové, Jiráskovi, Nerudovi, realismu či poetismu. Že se v seminářích bude rozebírat Labyrint světa a ráj srdce a povedou se dlouhé debaty o přínosu romantismu. Tak to úplně není.

V prvním ročníku čekejte mnohem spíše příval jmen a lingvistických či literárněteoretických směrů, o nichž jste nejspíš dosud neslyšeli. Na denním pořádku budou Mukařovský, Jakobson, Trubeckoj, Kristeva nebo Chomsky. Místo poetismu se můžete těšit na strukturalismus, dekonstrukci, fenomenologii, případně třeba na generativní gramatiku.

Neumíte pravopis? Doučte se ho sami

Pravopisu se naopak příliš věnovat nebudete. Co jste se nestihli naučit na střední škole, musíte dohnat samostudiem. „Překvapilo mě, jak málo pozornosti se ve výuce věnuje současnému pravopisu,“ říká Kristýna Motlová, která studuje bohemistiku na Masarykově univerzitě v Brně.

„Pokud chceš studovat češtinu, připrav se, ze hned v prvním semestru zjistíš, že česky neumíš,“ upozorňujě Lucie Dušková, studentka bohemistiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Bohemistika není na filozofických fakultách nadarmo

Říkáte si, co vlastně dělá filologický obor na filozofické fakultě? Je to jen z toho důvodu, že se prostě na Matfyz nebo Přírodovědeckou fakultu nehodí o moc víc? Ne. Při studiu bohemistiky se s filozofií setkáte víc, než jste možná čekali.

Spousta literárněvědných studií, které budete číst, jsou skutečně značně filozofického rázu. A když se v jazykových seminářích filozofie řešit nedá? Pak proberete alespoň floskule jako filozofie velkokapacitních drůbežáren. Pokud vás doteď filozofie nebavila, ještě nad bohemistikou hůl nelámejte. Středoškolská výuka filozofie se totiž s tou vysokoškolskou nedá moc srovnávat.

Naučíte se i staroslověnsky

V Brně se, na rozdíl od třeba pražské bohemistiky, setkáte i se staroslověnštinou a staročeštinou. Staroslověnština se zde učí poměrně do hloubky, jsou jí věnované dva semestry, a později na ně navazuje i historická mluvnice.

„Nejprve se učí cyrilice, potom čtení a porozumění textu a posléze všechny základní věci týkající se toho, jak jazyk vypadal. Takže například i skloňování podstatných jmen podle vzorů nebo časování sloves,“ vysvětluje Kristýna.

FOTO: Knihy

Ilustrační foto. Foto: Vendula Pazderová, StudentMag.cz

Číst, číst a zase číst

Kde jinde než na filologickém oboru by se mělo hodně číst? Připravte se na to, že seznamy doporučené četby budou velmi obsáhlé. Pokud se vám však čtení přímo nepříčí, děsit vás to nemusí. „Roky v knihovně rozhodně netrávím, ale párkrát do týdne tam zajdu,“ přiznává Lucie. „Je to obor náročný na studijní literaturu, ale naučit se dá všechno,“ dodává.

Na seminářích budete vedeni k tomu, abyste se naučili texty studovat efektivně, tedy abyste byli schopni vyhledat požadovanou informaci co nejrychleji. A když vám to nepůjde? Pak vás může trochu uklidnit fakt, že nejen studenti, ale i někteří pedagogové neochotně přiznávají, že bohemistika se při troše štěstí dá dostudovat i bez vyčerpávajícího samostudia odborné literatury.

Jednooborová bohemistika? Téměř k ničemu

Jak se můžete později uplatnit, vystudujete-li pouze bohemistiku? Dost těžko. To vám ostatně potvrdí i vyučující na dnech otevřených dveří. Téměř všichni bohemistikou dotčení doporučují kombinaci s jiným oborem. „S vystudovanou bohemistikou to není nijak slavné, takže asi není na místě studovat ji jako jediný obor jen z důvodu, že někoho čeština baví,“ myslí si Kristýna.

Mezi studenty české filologie nejčastěji převažuje kombinace s jiným jazykem. Výjimkou ale není ani kombinace například s historií, filozofií, žurnalistikou či hudební vědou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium bohemistiky. Vybrali jsme 6 věcí, které o tomto oboru nevíte