Quizlet, aplikace nejen pro studenty, vám interaktivní formou pomůže k našprtání čehokoliv. Jaké jsou přednosti a nevýhody této appky? Ponořili jsme se do recenzí, reklam i do samotného vyzkoušení Quizletu a přinášíme odpovědi nejen na tuto otázku.
Historie Quizletu = slovíčka z francouzštiny!
Aplikace Quizlet začala v roce 2005 jako osobní pomůcka jistého Andrew Sutherlanda k naučení francouzské slovní zásoby. Tento student pak nejen ukázal svůj nově napsaný program spolužákům, ale po roce jej také zveřejnil. Od té doby Quizlet získal uživatele po celém světě a dle oficiálního webu momentálně obsahuje přes 350 studijních sad.
Jaké studijní předměty najdete na Quizletu? Angličtinu nebo skoro kterýkoliv jiný jazyk, biologii, zeměpis, dějepis, chemii… Zkrátka všechno možné. Vzhledem k povaze materiálů je Quizlet dobrý hlavně na memorizaci různých pojmů a definic. Většinou totiž funguje na bázi různých her s „kartičkami”.
Chcete-li začít používat Quizlet, čeština jako jazyk aplikace zatím chybí. Můžete však využít jeho anglickou, španělskou, francouzskou, německou nebo třeba polskou jazykovou mutaci.
Jak se rychle naučit francouzsky: Pomůže i aplikace pro iPhone
Proč používat Quizlet – jak funguje škola hrou
Digitální věk má mnoho úskalí: odcizení v reálném světě, možná závislost na hrách, nereálné představy ze sociálních médií. Internet je však i dobrou pomůckou a studnicí informací. Aby informace nebyly jen suché čtení, kterému se však nevyhneme, vznikla spousta interaktivních appek. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat například Duolingo, Memrise, Kahoot, Anki – nebo právě Quizlet.
Proč používat Quizlet? Psychologie vám napoví. Základní vysvětlení, proč tyto appky fungují, je zcela intuitivní. Je to barevné, stručné, vyžaduje to vykonávání jistých úkonů a když se vám daří plnit úkoly, přijde odměna v podobě bodů či aspoň uspokojivého zezelenání nějakého objektu na displeji. Mayo Clinic vysvětluje, že hry nás mohou velmi vtáhnout, protože úspěšné hraní v nás aktivuje hormon dopamin.
Komenský sice svou „školu hrou” takto nemyslel, ale ono to funguje. Studie Univerzity v Leedsu z roku 2016 potvrzuje, že studentům využívajícím interaktivní digitální učební pomůcky na tabletech měli za tři roky lepší výsledky než skupina studentů, která tyto pomůcky nedostala.
Registrace na Quizlet: Zdarma nebo s upgradem
Chcete-li začít používat Quizlet, přihlásíte se snadno přes svůj účet na Googlu či Facebooku – nebo se můžete klasicky zaregistrovat díky mailové adrese. Aplikace funguje jak přes prohlížeč na počítači, tak i skrze mobilní aplikaci – ideální do tramvaje i na záchod.
Nejdříve jistě budete chtít prozkoumat nové vody, ale nejvíce ze své aplikace vytěžíte po zakoupení Quizlet plus. Cena je kolem 700 Kč ročně. Tato placená možnost je hlavně pro učitele, ale pokud si chcete tvořit vlastní kartičky, jste svými vlastními učiteli.
Dáte-li za Quizlet cenu uvedenou výše, odemknou se vám tyto výhody:
- aplikace bez reklam
- možnost používat Quizlet offline díky stahování sad
- bohatší možnosti formátování materiálů
- sledování pokroku studentů dané sady
- sdružování studentů do „tříd”
- přístup k informacím z více než 10 000 učebnic
6 praktických tipů, jak si nejlépe zapamatovat cizí slovíčka
Učení s Quizletem – prohlédněte si karty a zahrajte si hru!
Po přihlášení můžete začít používat učební sady, které vám nasdíleli jiní uživatelé, nebo si vytvořit vlastní. Hledáte-li něco, co už existuje, použijte kolonku se symbolem lupy. Po otevření této sady kartiček si je prohlédnete tak, že kartu otočíte kliknutím přímo na ni. Mezi kartami přepínejte šipkami dole.
Samotné prohlížení kartiček funguje buď pro zapamatování pojmů nebo jako „samozkouška” – vidím kartu, snažím se vzpomenout si na řešení. Chcete-li se učit, můžete využít Learn Mode, ve kterém vám aplikace pro každý pojem bude nabízet ze čtyř možností a), b), c), d). Psaní můžete procvičit módem Write, který vyžaduje dané pojmy vepsat na klávesnici.
Obsahuje-li sada audionahrávky, například jednotlivých slovíček k naučení, využijte také mód Spell, kde je třeba napsat, co slyšíte. Další funkcí je Test, kde vyplníte několik odpovědí na otázky – přiřazovacích, psacích i na „ano/ne”.
Aby to však bylo zábavnější, Quizlet nabízí pro každou sadu možnost zahrát si hry. Vaše skóre pak uvidí další uživatelé, kteří hru hráli, což může být motivující. Match spočívá v tom, že se obrazovka zaplní kartičkami, které spárujete a tím je co nejrychleji necháte zmizet. U Gravity je třeba rychle psát odpovídající slova, aby Zemi nezasáhly asteroidy.
Samostudium v Quizletu: Návod na tvorbu materiálů
Najdete-li si na Quizletu aminokyseliny, slovíčka do anglického jazyka nebo něco takového, ušetříte si práci s vytvářením. Pokud ne, nevadí – tvorba studijních sad vám také pomůže s učením.
Dejme tomu, že nenajdete na Quizletu literaturu minulého století – tedy vhodné kartičky s těmi spisovateli a díly, které potřebujete. Klikněte na tlačítko Create, zvolte možnost Study Set a otevře se vám editor. Do něj vložte název, popisek, zvolte možnosti soukromí a pak už jen vypíšete kartičky – jednu a druhou stranu, co k čemu patří.
Quizlet nabízí i možnost data pro studijní sadu importovat z Wordu či Excelu. Při zadávání informací se snaží pro urychlení předpovědět, co se chystáte napsat. Kartičky jsou vizuálně o to příjemnější, když obsahují obrázky a grafy.
Svou sadu kartiček můžete zveřejnit pro všechny, pro určitou skupinu lidí, nebo si ji nechat pro sebe. Soukromí lze upravit i zavedením hesla, které k učení pustí jen ty, kteří heslo znají. Nasdílení lze provést pomocí odkazu.
Nevýhody Quizletu: Recenze, které stojí za přečtení
Na webu GetApp.com Quizlet obdržel průměrné hodnocení 4.8 hvězdiček z 5. Hodnocení pochází prozatím od 66 uživatelů, z nichž nikdo nedal méně než 4 hvězdy.
Juana C. však je například otrávená ze stížností rodičů, že Quizlet neustále a vtíravě nabízí placené členství, jehož poměr ceny a kvality se dle Juany nevyplatí. Podobný názor má i BenzieBox na subredditu r/GetStudying – přešla ke konkurenci, protože jí Quizlet „neustále cpal placenou verzi, jen abych si mohla ke kartičkám přidat obrázky, což se na Anki dá udělat i zadarmo”.
Kangwa M. je nadšeným uživatelem, který dal aplikaci plný počet bodů. Jako nevýhodu ale připouští, že Quizlet zobrazuje reklamy nevhodným způsobem. V takovém rozložení reklamy podle Kangwy mohou studenty rozptylovat. Alexis R. si stěžuje, že mobilní verze Quizletu se zasekává a kazí tím průběh her.
Rodič jménem Tyler C. na fóru Common Sense Media podotýká, že Quizletu chybí možnost hodnotit učební sady a kvůli tomu student neví, „na čem je”. To už bylo opraveno, sady se hodnotit dají. Robertovi W. zase vadí nedostatečná zákaznická podpora – měl otázky a nikde nenašel kontakt. Na stránce, pravda, přímý kontakt není, zato má Quizlet takzvané „Help Centre”.
Zdroje:
Quizlet.com, Get App, Wikipedia, Mayo Clinic, Lidové noviny, Common Sense Media, Reddit: r/GetStudying, PCMag
Morris et al. (2016): Mobile technology: students perceived benefits of apps for learning neuroanatomy: Benefits of tablet devices for learning