Menu
StudentMag
Studentský život

Studentské vtipy: Co Britové říkají a co tím ve skutečnosti myslí

Barbora Milotová

Barbora Milotová

31. 1. 2013

Britové mají svérázný a osobitý humor. Ale ani jejich vyjadřování není pro neanglickou mysl pochopitelnější. Umírněnou omluvou „Je to zajisté má chyba…“ rozumějte vlastní vinu a pochybení.

Studium v Anglii láká každého studenta, který si plánuje zářnou budoucnost a nehodlá se spokojit se vzděláním, které v současné době nabízí české školství. To si sice i přes aféru s plzeňskou Právnickou fakultou stojí poměrně slušně (Univerzita Karlova si v žebříčku 500 nejlepších univerzit světa drží příčku 201-300), s americkým a britským školstvím se však srovnávat nedá.

Jak dobře znáte angličtinu?

Britské univerzity ještě zvýšily svou atraktivitu pro české studenty vstupem do Evropské unie, přijímací zkoušky se v mnoha případech nekonají a pro úspěšný start zájemcům mnohdy stačí úspěšně složená maturitní zkouška a testy IELTS. Oproti tomu ale zájemce z méně zabezpečených rodin odstrašují školným.  Na to si ale je možné vzít studentskou půjčku.

Značný handicap představuje obstojná znalost anglického jazyka. Splnění maturitní zkoušky z angličtiny (zvláště té státní, která nabízí jen nižší úroveň) a zkoušky IELTS pro běžný život nemusí stačit. A to neplatí jen pro málo profláklé fráze a slang.

Říkám pět, myslím deset!

Britové jsou národem zdvořilým, někdy až afektovaným. To zjistí každý, kdo do Anglie zavítal alespoň na pár hodin. Proto není dobré brát každé vyřčené slovo vážně. Aneb řekl jsem 5, myslel jsem 10. Co Britové říkají a co tím skutečně myslí?
[table id=1 /]

Pokud se tedy o vaší práci Angličan s afektovaným překvapením zmíní jako o velice zajímavé, můžete si s ní zatopit a a celou noc ho proklínat nad předěláváním jejího znění. Nedej bože, pokud představíte svůj oslňující návrh a Brit ho se zdvořilým úsměvem přejede laserovým pohledem. Pravděpodobně si vás zaškatulkuje do šuplíčku šílenci a jiní. A nikdy, skutečně nikdy Brity neopravujte. Ani když vás o to požádají.

Přímočarost se sice Britům uznat nemůže, na druhou stranu ale dokáží kritiku a výčitky bravurně zaobalit a podat na stříbrném podnose. Který skrytý význam britského vyjadřování začnete také používat?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studentské vtipy: Co Britové říkají a co tím ve skutečnosti myslí