I přes mýty, které se o vztahu daní a studentů tradují, musí studenti platit sociální a zdravotní pojištění. Záleží ale na typu smlouvy, kterou podepíší. Jaký je rozdíl mezi DPP a DPČ a o kolik studenti přichází měsíčně na daních?
Daň, která ze mzdy připadne státu, činí 15 %. Studenti ale mohou využít slevu na studenta, která představuje 335 korun měsíčně, tedy 4.020 korun ročně. Ve valné většině případů se ale na tuto slevu ani nedostane. K jejich potřebám často stačí sleva na poplatníka 2.070 korun.
Slevu na studenta je možné uplatnit do 26 let, v případě prezenčního doktorského studia do 28. Slevu je možné využít za každý započatý měsíc studia.
Jak kolotoč strhávání daní probíhá a která smlouva je výhodnější, vykresluje následující příklad.
Dohoda o pracovní činnosti
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je často méně oblíbenou variantou.
Pokud si student vydělá měsíčně 10.000 korun, celá částka mu rozhodně do peněženky nespadne. Ze superhrubé mzdy (hrubá mzda navýšená o zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem) 14.556 korun odevzdá zaměstnavatel státu 9 % (z 10.000) na zdravotní a 25 % na sociální pojištění.
V úvahu ale musíme brát i fakt, že zdravotní a sociální pojištění má dvě složky. První, kterou odvedl zaměstnavatel, bude následovat druhá, kterou státu přizná student. Na zdravotní pojištění padnou 4.5 % a na sociální 6.5 % z 10.000 korun.
Student jako OSVČ. Jaké má souběh výhody a co povinnosti?
Tím ale daňová hantýrka nekončí, pracující student musí státu odevzdat daň představující 15 % ze superhrubé mzdy 14.556 korun. Daň před slevou naskočí na 2.010 korun, kterou zkrátí sleva na poplatníka 2.070 korun. Slevu na studenta tedy pracovitý student v našem případě nevyužije. Pokud by ale částka určená k odvedení na daních překračovala 2.070 korun, pak by sleva využitelná byla.
Dohoda o provedení práce
Dohoda o provedení práce (DPP) je běžnější smlouva, která přinese užitek nejen studentovi, ale i zaměstnavateli.
V případě, že si student přijde na částku vyšší než 10.000 korun měsíčně, koloběh strhávání daní a pojistného je stejný jako v případě podepsání DPČ. Pokud ale vydělá částku nižší, v daňovém kolotoči tratí méně.
Co když si student vydělá méně než 10.000 korun měsíčně? Zaraduje se zaměstnavatel, který ztrácí povinnost odvést státu zdravotní a sociální pojištění. Ani student nepřijde zkrátka a obě pojištění platit nemusí.
Na druhou stranu pracovník nesmí překročit 300 hodin odpracovaných u jednoho zaměstnavatele.
Student jako OSVČ a zdravotní pojištění. Co musíte platit v roce 2019?
Formulář Prohlášení poplatníka můžete podepsat v obou případech
Čemu se žádný poctivý občan nevyhne, je 15% daňová sazba. Pro studenty se ale nabízí možnost podepsat prohlášení poplatníka k daním z příjmu, která ho od placení daně osvobozuje. Růžový formulář ale nesmíte mít podepsané na více pracovních místech najednou. A přestože Finanční úřad je zaměstnaný většími daňovými podvody, i tento případ se trestá jako okrádání státu na daních.
Různé daňové slevy se mohou kombinovat, nemohou jít ale do záporu. Výjimku tvoří daňové zvýhodnění na vyživované dítě, které do mínusu může jít a stát tak rodiči peníze vrátí.