Menu
StudentMag
Studentský život

Student vynalezl rychle se rozkládající obaly. Plýtvání odzvonilo

Redakce

Redakce

10. 5. 2013

Obal, který se vám doslova rozpustí pod rukama. Přesně takový vynalezl americký designér Aaron Mickelson. Zmizet nechává například obal od mýdla Nivea nebo pracího prášku Tide.

Američan Aaron Mickelson chce na cestě za ekologičtějším životem zajít ještě mnohem dál než ostatní a naprosto odstranit veškeré obaly. Právě Američané patří každoročně mezi největší producenty odpadu na světě. V roce 2010 to bylo 250 milionů tun odpadu. Obaly od různých výrobků jsou největším vinníkem, samy tvoří téměř 30 procent této hmotnosti (76 milionů tun).

Mizející obaly vytvořil pro diplomovu práci

Ve své diplomové práci z newyorské Pratt University nazvané „Mizející obaly” Mickelson navrhuje způsob, jak toho docílit. „Přemýšlel jsem, jak přenést veškeré funkce obalu přímo na daný výrobek,“ říka Mickelson. „Okamžitě mě ohromil ekologický potenciál takové myšlenky, pokud by mohla být aplikována na více typů produktů.“

Ve svém projektu designér zatím vytvořil své nové „mizející“ obaly pro pět výrobků známých po celých Spojených státech. Českému spotřebiteli mezi nimi budou známé především krém Nivea a prací prášek Tide. Je to ten typ produktů, který se prodává ve velkých počtech. „Chtěl jsem, aby lidé viděli dobře známé produkty a jejich obaly v úplně jiném světle,“ říká Mickelson.

FOTO: Nivea method

Ilustrační foto. Zdroj: disappearingpackage.com

„Nejvíce času mi zabrala výzkumná fáze, ve které jsem hledal materiály a procesy, díky kterým bych mohl svůj nápad zrealizovat,“ říká. Rozpustný inkoust pocházel od malého výrobce, který ho zatím nenabízí k širší distribuci, ostatní materiály už byly snáze k sehnání. Papír i inkoust použitý na mickelsonových obalech nejsou toxické a mohou být bezpečně odplaveny obyčejnou vodou.

Obaly zatím na trhu nenajdete

Obaly mají také důležitou ochrannou funkci, ale Mickelson tvrdí, že je to často přehnané. Uznává, že může být nutné provést některé změny jeho obalů, než budou zařazeny do výrobního procesu.

„Velice respektuji lidi, kteří zajišťují, že se zabalené produkty dostanou z výrobní linky přes obchodní pulty až k zákazníkovi domů,“ říká. „Možná bude nutné trochu pozměnit výrobní procesy kvůli bezpečnému zpracování mnou navržených materiálů.“

„V každém případě jsou tyto designy jen návrhy. Mým cílem bylo rozšířit diskusi o udržitelném způsobu balení výrobků. Doufám, že se mi povedlo ukázat, že i udržitelnost může být krásná a zároveň praktická. Teď už je na širší veřejnosti, aby se sama rozhodla.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Student vynalezl rychle se rozkládající obaly. Plýtvání odzvonilo