Kdy je nejlepší čas na to, abyste začali s vlastním podnikáním? Možná je to právě doba vysokoškolského studia. Co čeká na studenta jako OSVČ za výhody a povinnosti?
Pokud zrovna studujete vysokou školu, možná se vám nezdá, že byste měli nějak moc volného času k dobru. Vězte však, že s věkem to bude jenom horší. Práce na plný úvazek, rodina, děti … Proč vlastně nezačít s vlastním podnikáním teď, když máte odpovědnost takřka jen za sebe?
Jak začít
Institucí, kterou musíte navštívit, je živnostenský úřad, kde nahlásíte zahájení podnikání. Ten pak informuje zdravotní pojišťovnu, okresní správu sociálního zabezpečení i finanční úřad. Tím bude vlastně založena vaše živnost. U některých profesí ji dokonce ani nepotřebujete (např. některé umělecké profese).
Student jako OSVČ a zdravotní pojištění. Co musíte platit v roce 2018?
Výhody a povinnosti
Živnostenským zákonem se student musí řídit jako každý jiný OSVČ. Musí tedy především podávat daňové přiznání a platit povinné platby. U studenta je však podnikání bráno jako vedlejší činnost, z čehož mu u těchto plateb vznikají některé výhodné výjimky.
Zdravotní pojištění
Od placení zdravotního pojištění je student osvobozen první rok své výdělečné činnosti. Poté jej platí podle skutečně dosaženého příjmu. Podrobněji jsme vás o tom informovali v tomto článku.
Student jako OSVČ a sociální pojištění. Kdy ho musíte platit a kdy ne?
Sociální pojištění
Na sociální pojištění musí OSVČ odvádět měsíční zálohy. Podnikání na vedlejší činnost je však první rok od této povinnosti osvobozeno. V dalších letech je pak podnikající studenti odvádí v případě, že jejich příjem překročí tzv. rozhodnou částku. Více o této záležitosti se dozvíte v tomto článku.
Daně a daňové přiznání
Kromě klasické slevy na poplatníka, na kterou mají nárok prakticky všichni, si student může od daní odečíst slevu na studenta (pro rok 2016 jde o 4020 Kč). Více o tom, jak je to s daněmi a daňovým přiznáním, najdete v tomto článku.