Menu
StudentMag
Maturitní slohová práce

Státní maturita 2013: Poradíme, jak se efektivně připravit na slohovou práci

Novela maturity pro rok 2013 s sebou přinese několik změn. Jedna věc je ale jistá. Z češtiny musí maturovat všichni. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se připravit na slohovou práci.

Nejúčinnější, ale zároveň nejméně oblíbená rada zní: pište co nejčastěji. Málokterý student si ovšem píše líčení nebo fejetony jen tak pro radost. Přesto pro vás máme několik doporučení, která by vám psaní maturitního slohu měla usnadnit.

Zopakujte si slohové útvary a postupy

Znáte všechny útvary, na které můžete u maturity narazit? Víte, jaký je rozdíl mezi vypravováním a líčením, charakteristikou a popisem nebo úvahou a fejetonem? Jaké slohové postupy se u jednotlivých útvarů používají? Začněte opakováním učiva z minulých ročníků.

Určitě jste v minulých letech napsali nespočet slohových prací. Před maturitou se vám budou hodit. Vyhledejte ty, ze kterých jste měli špatnou známku a podívejte se, v čem jste chybovali. Postarejte se, abyste v den maturity tyto chyby neopakovali.

V tomto školním roce si ještě pár slohových prací napíšete, minimálně u maturity nanečisto. Budete-li mít na výběr, volte těžší zadání. Letos nejde o známky, ale o to, abyste si vyzkoušeli, co umíte, a trénovali se.

Uvědomte si své silné stránky

Dopředu si rozmyslete, které útvary byste u maturity psali nejraději. Ušetříte si tím čas, který vaši spolužáci stráví rozhodováním se nad tématy. Typy s uměleckým cítěním by nejspíš měly volit líčení, technicky zaměřené osoby naopak popis.

Některé slohové útvary vypadají jednoduše, minulý školní rok ale ukázal, že ani na první pohled snadný žánr není sázkou na jistotu. Který byste nejraději psali vy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Státní maturita 2013: Poradíme, jak se efektivně připravit na slohovou práci