Dle někoho nevyhnutelná součást reformy vysoké školství, pro jiného zamezení rovným příležitostem ke vzdělání. Řeč je o zavedení povinné platby za studium na vysoké škole, známé spíše jako školné nebo zápisné, které vzbuzuje vášnivé diskuze nejenom odborné veřejnosti.
Jak se na plánované změny dívají současní studenti vysokých škol? Magazín StudentMag pro Vás připravil škálu názorů, která vystihuje kladné i záporné stránky zmiňované reformy.
Reforma není pouze o zavedení školného
Je důležité upozornit, že zmiňovaná reforma obsahuje návrhy na celou řadu opatření pro lepší fungování školského systému, přičemž poplatek za studium na vysokých školách je pouze dílčí změnou. Na tento fakt se zapomíná a ovlivňuje tak úsudek široké veřejnosti na jinak komplexní a v konečném důsledku možná efektivní a pozitivní změny. Přesto je zavedení školného hlavním bodem diskuze.
„Zcela nepochybně se jedná o krok proti základnímu právu na neomezené vzdělání všech. Nepocházím z bohaté rodiny, školné v navrhované výši 10.000 korun za semestr si nemohu dovolit a na brigády nemám kvůli studijnímu vytížení čas. V případě zavedení takovéhoto poplatku bych studium medicíny musela ukončit.“
Toto vyjádření studentky Lenky Jiránkové z lékařské fakulty lze považovat za výrazně převládající argument, jehož základy se snaží vyvrátit navrhované studentské půjčky. Ty by měly studentům zajistit dostatek finančních prostředků během studia, které by po absolvování studia byly spláceny v poměrné výši vůči pobírané mzdě.
Spoluúčast na financování může mít i pozitivní odezvu
Další studentský názor Vlastimila Kopeckého již nabízí rozumný kompromis mezi studenty a snahou státu o regulaci studentů využívajících pouze studentský status bez výraznějších výsledků.
„Myslím, že je třeba regulovat obory, o jejichž absolventy na trhu práce není zájem a naopak podporovat ty fakulty a ty obory, jejichž absolventů je nedostatek. Školné by tak v tomto případě bylo vhodným nástrojem, který by nutil platit pouze některé.“
Z řad zástupců ekonomické fakulty znějí názory, které se kladně staví k určité spoluúčasti studentů na financování studia na veřejné vysoké škole. Studium na tomto stupni vzdělávání je bráno jako investice, která se v životě každého úspěšného studenta mnohonásobně vrátí.
Jak jste sami viděli, v otázce této problematiky neplatí jednotný názor. Je pochopitelné, že kapsy mnoha studentů nejsou na novou finanční zátěž připraveny, a proto někteří mají k daným změnám výhrady, nicméně je vážně terciární vzdávání nutné poskytovat zcela zdarma? Případně v jaké výši by školné mělo být?
Napište svůj názor do diskuze pod článkem a podělte se s námi i o vaše návrhy změn.