Pokud se chystáte na pracovní pohovor, jistě usilovně přemýšlíte nad tím, jak se představit a co odpovědět na zákeřné otázky personalistů, ale zamysleli jste také nad tím, jaké signály vysíláte neverbálně? Natrénujte si řeč těla u pohovoru a zvyšte své šance beze slov!
Řeč těla u příjímacího pohovoru
Na pracovním pohovoru obvykle platí, že personalista vás dříve uvidí, než vás uslyší mluvit. A první dojem nás mnohdy ovlivňuje více, než jsme ochotni si přiznat. Personalista si tedy o vás vytváří obrázek už od prvního okamžiku, proto buďte ve střehu od začátku. A jak ho tedy oslnit?
1. Pohled
Navázání očního kontaktu s personalistou je u pohovoru velmi důležité. Kdo uhýbá pohledem, působí stydlivě a introvertně a v horším případě bez zájmu. Může vám to tedy uškodit nejen u vedoucích pozicích, ale i u pozic, kde se pracuje se zákazníky. Na člověka, který s vámi vede příjímací pohovor, tedy hleďte zpříma.
2. Více lidí
Ale co dělat, když s vámi vede pohovor více lidí? Snažte se udržet oční kontakt se všemi. Je jasné, že více se budete soustředit na toho, kdo vám pokládá otázky, avšak nikoho v místnosti byste neměli přehlížet. To je důležité zejména v případě, že se hlásíte na post, kde je vyžadována týmová práce.
3. Odstup
Každý chce na pohovoru působit vstřícně a otevřeně, ovšem je potřeba si zachovat si určitý odstup – jak verbální, tak nonverbální. Vždy dodržuje tzv. osobní prostor, tedy vzdálenost od druhé osoby minimálně 60 centimetrů. Všeho však s mírou, vzdálenost větší než dva metry působí odmítavě.
4. Posed
Odmítavě může působit také nevhodný posed na židli, kterým strávíte drtivou většinu času pohovoru. Snažte se tedy po celou dobu sedět v poloze zpříma vzhledem k personalistovi. Poodvrácená poloha často zkazí celý dojem o jinak skvělém kandidátovi.
5. Zlozvyky
Každý z nás nějaký ten zlozvyk má, ať už se jedná o klepání prsty o stůl, otáčení na židli či cvakání propiskou. A většinou přicházejí na řadu právě ve chvíli, kdy jsme nervózní z toho, že potřebujeme udělat dojem. Ze dne na den se odnaučit nedají, ovšem je dobré si je uvědomit a snažit se vyhnout situacím, kdy by vás mohly ovládnout. Znamená to například, že propisku nebudete vůbec brát do ruky – tužka ukazující na personalistu je navíc vnímána jako výhružný signál.
6. Úsměv
A na závěr ta nejjednodušší rada – nic nezkazíte starým dobrým úsměvem. Ani zde to však příliš nepřehánějte, stačí lehký úsměv. Obecně platí, že čím vyšší pozici budete zastávat, tím konzervativnější by měl být váš projev. Dejte však pozor na to, abyste nepůsobili příliš naučeně a křečovitě, zkrátka spíše následujte svou identitu a přirozenost.