„Angličtina být musí, němčina je značnou výhodou.“ Takové je motto snad každé němčinářky. A každý jim to potvrzuje, naposledy například velvyslanec SRN v Praze Detlef Lingemann.
Když poskytoval Detlef Lingemann rozhovor pro Deník, uvedl, že je velice důležité umět jazyk, s nímž se domluvíte všude. Pokud ale jako odborník budete spolupracovat se specializovanou firmou, tak se bez třetího jazyka nedostanete moc daleko, protože vám přes něj mnoho věcí unikne.
Odborníci s němčinou jsou nedostatkové zboží
A proč právě němčina? V loňském roce dosáhl zahraniční obchod mezi Českem a Německem skoro 65 miliard. Německo je dlouhodobě náš ekonomický partner. Je však potřeba si uvědomit, že toto partnerství není výhodné jen pro nás, těží z něj obě strany.
Co je ale hlavní, V České republice působí přes osm tisíc německých a rakouských firem, které nabízejí kolem sta tisíc pracovních míst. A nejen to, manažeři v německy mluvících firmách si průměrně vydělávají o dvanáct tisíc měsíčně více, než je srovnatelný měsíční průměr v ČR.
Jazyk má značnou podporu a potenciál
Jejich zaměstnavatelé si ale v poslední době stěžují, že je málo kvalifikovaných odborníků, natož pak těch, kteří se dobře domluví německy. Detlef Lingemann se tak s rakouským kolegou rozhodli uspořádat akci na podporu jazyka. Nazvali ji „Šprechtíme“. Do ní obě strany investují dva a půl milionu korun ročně.
Jeďte si do Německa vydělat!
V Německu řešili podobný problém. Měli spoustu absolventů, které se ale neuměli uplatnit na pracovním trhu, stejně tak jako u nás. Osvědčilo se jim kombinování výuky s praxí přímo ve firmách. A to už na středních školách. Vy se jich ale můžete zúčastnit také, organizace Tandem takové stáže nabízí, a to plně dotované. Sám jsem takovou zkušenost prožil a můžu vám ji vřele doporučit.
Skryté, avšak podstatné výhody
Jednou z mnoha dalších výhod, ač to zprvu tak nevypadá, je malý zájem o jazyk. Na vysokých školách se nejvíce studentů hlásí na stipendia a stáže do anglicky mluvících zemí. Na Karlově univerzitě v Praze je šance, že se na vás dostane, jedna ku deseti a méně, zatímco do Německa a Rakouska se dostanete mnohem snadněji. Na ostatních vysokých školách, kde není tolik studentů, se do takovéto země dostane většina zájemců. Takže proč to nezkusit?