Studium v zahraničí je snem mnoha studentů, ovšem pro jeho splnění je obvykle potřeba něco udělat. Vedle obstojný studijních výsledků je spolu s přihláškou na vysokou školu či studijní pobyt v zahraničí často vyžadován motivační dopis, typicky v angličtině. Jak jej správně napsat?
Motivační dopis pro studium v zahraničí
Ať už se plánujete hlásit přímo na zahraniční univerzitu, anebo jen na výměnný studijní pobyt v zahraničí například v rámci programu Erasmus, součástí přijímacího řízení může být napsání motivačního dopisu. Ten je standardně vyžadován v jazyce zahraničního studia, pro většinu studentů je to tedy angličtina.
Pokud i vy píšete motivační dopis v angličtině, můžete se inspirovat naším vzorem. Při psaní motivačního dopisu pro studium v zahraničí buďte zdravě sebevědomí. Ještě před psaním si ujasněte, proč chcete v zahraničí vlastně studovat a také proč jste si zvolili danou univerzitu – tyto „motivace“ by měly být základem dopisu. Na začátku by nemělo chybět krátké představení a na konci zdvořilé ukončení.
Pravidla motivačního dopisu v angličtině
Co se týče obsahu, pravidla motivačního dopisu jsou pro všechny jazyky stejná, v angličtině si však při psaní cover letter musíte dát pozor zejména na používání správných časů. Pokud píšete o svých zkušenostech či o minulosti, použijte předpřítomný čas (present perfect) či prostý minulý čas (simple past). Pro obecné informace použijte prostý přítomný čas (simple present).
Levné studium v zahraničí. 11 tipů jak ušetřit
Vzor motivačního dopisu v angličtině
Dear Mr./Mrs. XXX,
I would like to apply for to opportunity to be the part of Erasmus exchange program. I believe that study abroad would be rewarding experience for my future life which means study at the university and further academic research, eventually for my future career.
I am a student of second class of Politology at the Faculty of Social Studies. My field of study requires thinking about things in broader context, which implies in context of findings of other social sciences as well as orientation in actual problems of real world. I think that study abroad at our partner university would be – beside improvement of my language skills – helpful to understand and insight into foreign cultures.
From list of partner universities i have chosen University of Instanbul, specifically Faculty of Political Studies which coincidents with my field of study. Turkey has interesting political system, considerably diverse from many european systems as well as Turks have diverse perception of politics, so I think that this is the great opportunity to study politology from slightly different point of view, eventually related fields as international relation and international economics. I am also interested in studying issues deals with human rights which is main friction area between Europe and Turkey about potential entrance of Turkey to the EU.
More information about me and my qualifications, work experience and interests you can see in my CV which I am sending You as an attachment.
I look forward to Your response.
Your Sincerely,
(Vaše jméno)