Přinášíme 5 užitečných rad, jak správně zpracovat maturitní otázku
Barbora Milotová
16. 1. 2013
Řádně zpracovaná maturitní otázka je základní stavební kámen zkoušky dospělosti. Proto svůj čas do přípravy investujte promyšleně a cíleně. Přinášíme 5 užitečných rad, které při zpracovávání pomůžou.
Klasické rady jako začít včas a nic neodbývat slýchají maturanti denně od učitelů. I rada, která nabádá k držení se podbodů otázky a dodržování zadání je pro ucho maturanta ohraná. Už od září je učitelé zahrnují záplavou úkolů a nutí je do přípravy k maturitě v čase, kdy se ještě vzpamatovávají z letních prázdnin. Jak ale otázku zpracovat, aby skutečně splňovala nároky státní i školní části maturity?
Čerpejte z více zdrojů
Internet je sběrnou skládkou informací, které nemusí být zákonitě pravdivé. Už jeho volná přístupnost je důkazem toho, že se každý může dělit o informace s každým a na problematiku může nahlížet subjektivně. Proto si raději každou informace ověřte z více webových stránek. Pro jistotu srovnejte své poznatky i s učebnicemi a odbornou literaturou.
Maturitní otázky – Český jazyk: Evropská středověká literatura. Přehled potřebného učiva
Předpracované téma nestačí
U školní části maturity strávíte nad vytaženou otázkou 15 minut. Informací tedy musíte mít dostatek, abyste přebytečný čas zaplnili a nepřemýšleli nad nesmrtelností chrousta. Přestože se učitel určitě také zapojí a bude se snažit pomoci, tíhu zodpovědnosti nesete na svých bedrech.
Proto nespoléhejte na knihy, kde jsou již otázky zpracované. Ty berte jen jako pouhý mustr pro vámi zpracovanou otázku, kterou rozhodně musíte doplnit o další informace a ty uvedené upřesnit. Vyhledejte si vysvětlení každé definice, které nerozumíte, v knihách totiž není dostatek prostoru na dokonalé vysvětlení problému.
Cizí slova mohou podkopnout nohy
Jestliže se rozhodnete otázku nezpracovat, ale použít již hotovou otázku od spolužáka nebo kamaráda, pusťte se do řádného přečtení celého jejího znění. Důvod je jednoduchý. Každý oplývá jinou znalostí cizích slov a odborných termínů. Pokud tedy o svaťáku zjistíte, že polovina všech otázek zní odborně a sami termínům nerozumíte, budete zbytečně ztrácet krátký čas s doplňováním a přepisováním. Proto si ověřte, zda skutečně rozumíte pravému významu cizího slova, které hodláte u zkoušky dospělosti zmínit.
Osnova je pomocná berlička
Na potítku zažijete krušné chvilky. Ale pokud se na svou přípravu dobře vyzbrojíte předem, máte zčásti vyhráno. U každé otázky si proto dejte záležet a vypracujte si páteř vaší otázky. Čím budete začínat, která odvětví budete dále dělit a jak svůj maturitní proslov zakončíte? To vše je dobré ujasnit si předem. Zároveň nebudete přeskakovat a zbytečně si kazit známku. Osnovu si vštěpte do hlavy a na potítku se pokuste vybavit si její body.
Srovnávejte se spolužáky
Pokud si přeci jen nešťastnou náhodou otázku nezpracujete tak dobře, jak jste dobromyslně plánovali, nepropadejte panice. Požádejte spolužáky o jejich verzi a svou si jen doplňte chybějícími informacemi. Pokud byste ji celou předělávali, ztratili byste zbytečně příliš času. A ten je pro maturanty skutečně důležitý.
Silácké řeči studentů, kteří zázračně odmaturovali bez zpracovaných otázek a předchozí přípravy, neberte vážně. I za nimi se skrývají hodiny zničených nervů a sebedestruktivních myšlenek, které poblouzní každého středoškoláka.
Rada na závěr zní: otázku pište přehledně a vyhněte se slohům a dlouhosáhlému vyprávění. To vás bude čekat u zkoušky také, ale v úplně jiné části. Hodně zdaru!