Přinášíme 14 tipů, jak se obklopit cizím jazykem, když nemáte na letenku
Vendula Pazderová
9. 7. 2018
Každému, kdo se učí cizí jazyk, ohromě prospěje, když na nějakou dobu odjede do země, kde se ona řeč používá. Pokud však nepatříte mezi zazobané studenty a výlet za hranice si nemůžete dovolit, máme pro vás 14 tipů, jak se cizím jazykem obklopit i v českých luzích a hájích.
Jakýkoli kontakt s cizím jazykem lze vlastně považovat za jeho studium. Když si tohle uvědomíte, otevřou se vám nové možnosti, jak se cizí jazyk učit. A mnohé z nich mohou být vážně zábavné.
1. Evergreenem mezi studenty cizích jazyků jsou filmy a seriály bez dabingu. Pokud jste tuhle metodu ještě nevyzkoušeli, rychle to napravte. Nebojte se, že nebudete rozumět. Bude vám sice pár dílů trvat, než se chytíte, ale po první sérii už to bude o hodně lepší. Slibujeme.
TIP: Pro začátek doporučujeme seriál, který už jste viděli a jej znáte.
2. Pokud jste fanouškem PC her, zkuste si je nainstalovat v cizojazyčném znění. Získáte tím sice možná trochu jednostrannou, ale přesto užitečnou slovní zásobu.
3. Čtení v cizím jazyce vás sice nenaučí výslovnost, ale co se týče doplnění slovní zásoby, jsou knihy nenahraditelné. Pro začátek zkuste třeba zjednodušené verze zahraničních klasiků.
Anglické knihy pro mírně pokročilé: vyzkoušejte zjednodušenou beletrii
4. Pokud se chcete nějaký jazyk naučit vážně dobře, pomůže vám, když ho budete používat skutečně na denní bázi. Co takhle si vést diář anglicky?
5. Do cizího jazyka si přenastavte i mobil, MP3 a další elektronické zázraky, jimiž disponujete.
6. Pokud chcete zjistit, zda cizí jazyk dokážete využít v komunikaci s cizincem, zkuste Omegle. Jde o on-line chatovací službu, která vám přidělí zcela random cizince… a můžete si psát. Ideální na procvičení cizího jazyka.
7. Chcete-li přijít v Čechách do kontaktu se zahraniční kulturou, zkuste postcrossing. Stačí se zaregistrovat na oficiálním webu, vylosovat si adresu, poslat pohled a čekat, až přijde dopis z cizí země i vám.
8. Abyste si své jazykové znalosti konečně vyzkoušeli v praxi, potloukejte se pár hodin v nějaké turistické destinaci: třeba na Karlově mostě. Můžete radit turistům, jak se dostat na Staromák.
Máme 7 nápadů, jak se rychle naučit cizí slovíčka. Zkuste naše metody
9. Druhou možností, kde cizí jazyk použít, jsou setkání, která se pořádají právě za účelem procvičit si jazyk. Takové meetingy najdete na FB třeba pod názvem Share your language.
10. Pokud nejste fanoušky psaného slova, zkuste nový trend: audioknihy. Jsou vyhlášené především jako dobré společnice na dlouhé cesty autem nebo na sportovní dopoledne. Stačí nahrát do mobilu a můžete poslouchat.
11. Rozumět cizojazyčným knihám je jedna věc. Jste ale schopní porozumět i běžnému jazyku, jakým mluví vaši vrstevníci? Abyste to zjistili, najděte si na Youtube zahraniční vlogery. Ti rozhodně jako kniha mluvit nebudou.
Anglických youtuberů jsou všude mraky. Pokud se učíte francouzštinu, zkuste, zda vám sedne humor Normana nebo Cypriena. Němčináři mohou zkusit třeba youtube kanály Cold Mirror nebo Die Jungs, španělštináři Focusing vlogs nebo Hola soy German. Pokud vás zajímá novozélandská angličtina, pusťte si pár videí z Jamie’s World.
12. Co takhle učit se do školy v cizím jazyce? Místo toho, abyste studovali českou Wikipedii, si ji přepněte do cizojazyčné verze. Ty navíc často bývají mnohem obsáhlejší než ta česká, takže se dozvíte spousto nového.
13. Ve větších městech určitě najdete nějakou kavárnu, jež se snaží kopírovat kulturu jiné země. I taková prkotina jako dvojjazyčné nápojové lístky je fajn, snažíte-li se být s cizím jazykem co nejčastěji v kontaktu.
Jak zlepšit výslovnost v cizím jazyce? Přinášíme 6 užitečných tipů
14. Jeden volitelňák navíc vás nezabije. Pokud to s cizím jazykem myslíte vážně, zapište se ve škole na nějaký seminář ideálně s rodilým mluvčím. Na humanitních fakultách takových předmětů bývají mraky a zapsat se na něj většinou můžete, i když jste z úplně jiné fakulty.