Zkouškové je opět za dveřmi a vy před sebou máte ne jen jednu, ale možná hned několik seminárních prací, které musíte napsat? Přinášíme vám několik rad, jak na to a nezbláznit se.
1. Vše důležité si předem promyslete
Možná to zní banálně, ale jak dlouho doopravdy uvažujete nad tím, co všechno vás bude psaní seminárky či jiné větší práce stát? Promyslete si, kde a jak budete získávat informace. Budete závislí pouze na tom, co je v knihovnách, nebo máte k dispozici i nějaké užitečné elektronické zdroje? Můžete čerpat i z cizojazyčných zdrojů? A kolik času vlastně shromažďování materiálu budete muset obětovat?
2. Citujte hned od začátku
Hned od začátku si vypisujte zajímavé citace, na než narazíte. Mohly by se vám později hodit. Veďte si jednotnou a správnou citační normu. Až budete se seminárkou finišovat, řešení správné podoby citací bude to poslední, na co budete mít chuť.
3. Nejprve závěr, potom úvod
Jako první si načrtněte – alespoň v bodech –, jak bude vypadat závěr práce. Budete díky tomu vědět, kam míříte a jakým směrem máte práci vést. Také by se vám nemělo stát, že se v průběhu psaní až příliš odchýlíte od problematiky a práce se vám rozplizne do nesourodého slepence témat.
4. Nepište dlouho do noci, pokud doopravdy nemusíte
Jasně – pokud musíte mít práci pozítří hotovou a dnes jste začali, nic jiného vám asi nezbývá. Není-li to však absolutně nutné, dopřejte si večer raději trochu klidu. Přečtěte si pro změnu beletrii, podívejte se na film, uvařte si něco dobrého k jídlu. Pomůže vám to udržet si zdravý rozum.
5. Nemyslete na to, kolik toho ještě musíte napsat
Nemyslete na ty desítky stran, které vám ještě zbývají. Vaší psychice to ani trochu nepomůže. Pokud máte jasnou představu, o čem budete dál psát, a dobře jste si práci rozvrhli, strany budou přibývat samy od sebe.
6. Dopřávejte si pravidelné pauzy
Budete-li se nutit sedět šest hodin v kuse u počítače a násilím ze sebe dávit věty, nejspíš nebude finální verze seminárky nic moc. Když už cítíte, že máte vážně problémy se soustředěním, raději se zvedněte, běžte na chvíli dělat něco jiného a nechte mozek trochu si odpočinout.
I malé občerstvení vám zvedne morálku. Foto: Kristýna Hladíková, StudentMag.cz
7. Nechte si text od někoho připomínkovat
Pokud na to máte odvahu, posílejte svou seminárku průběžně někomu, o kom víte, že se nebude bát vám váš text zkritizovat. Možná občas nebude snadné kritiku přijmout, připomínky toho druhého ale mohou vaši práci pozvednout na lepší úroveň.
8. Čtěte
Chcete-li vytvořit skutečně kvalitní práci, není lepšího receptu, než je četba spousty odborné literatury. A nejen té tuzemské – podívejte se, jak na téma, které zpracováváte, nahlížejí zahraniční odborníci. Možná objevíte úplně nový úhel pohledu, který vaši seminárku obohatí.
9. Nechte si na závěr čas
Jestli to jen trochu jde, nechte po dopsání seminárku chvíli, třeba týden, odstát. Pak se na ni znovu vrhněte a přečtěte si ji s odstupem ještě jednou. Z ničeho nic se před vámi vyjeví chyby, kterých jste si v psací ráži nevšimli.