Pokud jste někdy přemýšleli, jakou nejužitečnější dovednost se lze za relativně krátkou dobu naučit, vězte, že ovládnutí psaní na počítačové klávesnici je žhavým kandidátem.
V dnešní době se od lidí vyžaduje neustálý on-line kontakt s okolním světem. U studentů je navíc zesílena potřeba pravidelné práce na počítači v rámci nutnosti vyhledávání nejrůznějších informací nebo psaní seminárních prací a úkolů.
Psaní všemi deseti nabízí výhody, které okamžitě pocítíte
Hledání písmenka ukazováčkem již zkrátka patří minulosti. Využitím všech deseti prstů při obsluze počítačové klávesnice několikanásobně zrychlíte svoji činnost a ulevíte svému tělu při omezení neustálého kývání hlavou od nekončící detektivky při nalézání potřebného písmenka a narovnávání se zpět k záři monitoru. Získáte větší přehled o práci, nic nebude odvádět vaše soustředění od zpracovávaných dat a minimalizuje se tak riziko vytvoření chyb.
Z tohoto stručného výčtu výhod je zřejmé, že výuka psaní všemi deseti není pouze o zmapování tlačítek klávesnice. Jde také o vytvoření osobního komfortu při práci, získání zvyklostí správného způsobu sezení, držení rukou, ovládnutí synchronizace prstů, nabytí jistoty při psaní naslepo apod.
Na ovládnutí klávesnice je potřeba pravidelný cvik
Samotný nácvik tohoto psaní je rozdělen do několika fází. Je nutné seznámit se s prostorem klávesnice, rozdělit ji na určité segmenty plnící odlišné funkce nebo ovládané jednotlivými prsty. Následně jsou podle specificky upravených textů nacvičována první písmena, a to způsobem podobným hraní na klaviatuře, který zajistí dokonalou souhru mezi myšlenkou a pohyby prstů. Po zvládnutí prvních písmen jsou přidávána další a další.
Na trhu jsou dnes velmi podrobně připravené učebnice, případně počítačové softwary, které vás psaním všemi deseti provedou od samých základů. Tyto softwary navíc dokážou ohodnotit váš pokrok v psaní, měří rychlost úderů a jejich chybovost. Optimálně tak nastavují individuální podmínky pro zlepšování jejich uživatele.
Státní zkouška je nespornou výhodou při nástupu do zaměstnání
Na mnoha středních školách se již uplatňuje výuka psaní na klávesnici. Některé z nich dokonce nabízejí absolvování státní zkoušky ze psaní na klávesnici.
Státní zkouška z kancelářského psaní na klávesnici vyžaduje psát rychlostí alespoň 200 čistých úhozů za minutu, přičemž přesnost těchto úhozů musí být alespoň 99,5 procent. Navíc je nutno zvládnout základní druhy písemností z oblasti obchodní korespondence normalizovaným způsobem. Pokud byste chtěli absolvovat státní zkoušku z kancelářského psaní na klávesnici zvýšenou rychlostí, museli byste navíc splnit podmínku 300 čistých úhozů za minutu a při mistrovské státní zkoušce ze psaní na klávesnici dokonce více než 400 čistých úhozů za minutu.