Znát správnou psanou podobu názvů ulic se hodí nejen v diktátech. Chybně napsaná adresa v hlavičce vašeho životopisu vás totiž oproti ostatním znevýhodní. Podívejte se, jak s velkými písmeny zacházet.
Umět napsat korektně název ulice se hodí i při koupi bytu nebo domu: z právního hlediska je možné napadnout smlouvu o koupi bytu či pozemku, pokud do ní nejsou adresy zapsány v souladu s oficiálními dokumenty. Tedy včetně velkých písmen.
Ulice, třída, náměstí vždy s malým
Výrazy jako ulice, náměstí, most nebo třída se ve větě píšou vždy s malým písmenem. Pokud se ale jedná o zastávku hromadné dopravy, píšou se i tyto výrazy, jsou-li na prvním místě, s velkým písmenem.
Například ulice Bratří Čapků, Národní třída, náměstí Míru nebo Barrandovský most, stanice metra Náměstí Míru, ale stanice Národní třída zůstává s malým t.
Pozor! V případech jako Sídliště Lužiny nebo sídliště Prosek je třeba si zjistit, jestli oficiální název obsahuje slovo sídliště, či ne.
Na víceslovné názvy se vztahuje několik pravidel
Obsahuje-li název předložku, píše se první slovo následující po této předložce vždy s velkým písmenem. Je-li i další podstatné jméno samo o sobě názvem, používá se i zde velké písmeno.
Například ulice Na Příkopě, ulice U Železné lávky, ale ulice U Nového Suchdola.
Pokud termín spojuje obecné podstatné jméno se jménem vlastním, píší se obě počáteční písmena velká.
Například nábřeží Kapitána Jaroše, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.
Zvláštním případem jsou ulice, jejichž název je tvořen dvěma přídavnými jmény. U těch se obě slova označují velkými písmeny.
Například ulice Malá Štěpánská, ulice Dolní Česká.
Názvy začínající číslovkami
V případě, že se číslovka píše slovy, je první písmeno velké, další malá. Píše-li se číslem, jsou další písmena malá.
Například ulice Sedmnáctého listopadu, ale třída 7. května.
V případě silnic se používá buď číselné označení jako dálnice D1, silnice E55, nebo brněnská dálnice čí benešovská silnice s malými počátečními písmeny.